Jakie słuchawki dokanałowe wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli.
Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/adrianzych/domains/preview3.leadcollector.pl/public_html/wp-content/plugins/wordpress-23-related-posts-plugin/init.php on line 215
Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/adrianzych/domains/preview3.leadcollector.pl/public_html/wp-content/plugins/wordpress-23-related-posts-plugin/recommendations.php on line 264
Spis treści
Każdy, kto zapomniał słuchawek w drodze do pracy lub do szkoły wie, jak ciężko jest się bez nich obyć. Wiele osób nie wyobraża sobie poruszania się po mieście, treningów na siłowni, czy biegania bez tych małych, niezwykle przydatnych urządzeń.
Branża muzyczna rozwija się prężnie, a wraz z nią cała masa sprzętu do tworzenia i słuchania muzyki. Słuchawki to bardzo wdzięczne urządzenia. Wybierając je, możemy postawić na design, dobrą specyfikację lub połączyć obie te cechy.
W artykule przyjrzymy się bliżej słuchawkom dokanałowym. Podpowiemy, dlaczego warto wybrać ten rodzaj słuchawek, na co zwracać uwagę wybierając „dokanałówki”, oraz jakimi parametrami powinny charakteryzować się dobre słuchawki dokanałowe.
Ranking słuchawek dokanałowych
Miejsce | Zdjęcie | Nazwa |
---|---|---|
1. | ![]() | SNAB Overtone EP-101M |
2. | ![]() | Creative EP-630 |
3. | ![]() | Sennheiser CX 300 II |
Dlaczego warto wybrać słuchawki dokanałowe?
Warto pamiętać, że słuchawki ze względu na budowę dzielą się na cztery główne grupy- dokanałowe, douszne, nauszne i wokółuszne. Te pierwsze wsadzane są bezpośrednio w kanał ucha, dzięki czemu przy mniejszych nakładach środków i materiałów możemy uzyskać czysty dźwięk i dobre odizolowanie od otoczenia. Minusem może być ryzyko uszczerbku na słuchu, podczas wielogodzinnych, głośnych odsłuchów.
O ile jednak będziemy słuchać muzyki z rozwagą, słuchawki dokanałowe będą doskonałym wyborem. Często ten rodzaj słuchawek potrafi być tańszy od nausznych lub wokółusznych sprzętów prawie 5-krotnie, oferując podobne wrażenia dźwiękowe.
Słuchawki dokanałowe są również najchętniej wybieranymi słuchawkami na rynku. Doskonale sprawdzają się podczas podróży, „przebijania” się przez miejski gąszcz i do treningów. Ich małe rozmiary sprawiają, że są bardzo poręczne i spokojnie zmieszczą się nawet w najmniejszej kieszeni, a ich waga jest praktycznie niewyczuwalna. Słuchawki dokanałowe są również dobrą opcją, gdy nie chcemy, aby ktoś spostrzegł, że słuchamy muzyki.
Na co zwrócić uwagę wybierając słuchawki dokanałowe?
Zwróćmy uwagę na jakość przewodu oraz spasowania z wyjściem jack audio 3.5 mm. Głównie od tego zależeć będzie długość żywota słuchawek. Solidnie wykonany przewód i podłączenia do wtyczek i słuchawek gwarantują, że słuchawki nie zepsują się podczas regularnego użytkowania lub plątania w kieszeni.
Warto określić długość przewodu, jaka nas interesuje. Przewód powinien być dopasowany do naszego wzrostu. Standardowo słuchawki mają kabel o długości od około jednego metra do 1,5 metra, chociaż można spotkać również sprzęty z dłuższym kablem.
Warto zwrócić uwagę na normę IP słuchawek. O ile producent podaje taką informacje. Pewien stopień odporności na zachlapania będzie znaczący podczas słuchania muzyki w deszczu lub na treningu. Nie chcemy przecież, żeby pot lejący się z nas strugami zniszczył nasze słuchawki, prawda?
Warto sprawdzić również, czy słuchawki mają dodatkowy osprzęt, jak etui, które pozwoli na wygodne transportowanie słuchawek bez niepotrzebnego plątania w kieszeni, czy regulację głośności na kablu. Dobrym pomysłem są również słuchawki, które mają wbudowany mikrofon na przewodzie, dzięki czemu możemy odbierać połączenia, nie wyjmując ich z uszu. Ma to jednak pewien minus, ponieważ takie konstrukcje najczęściej oferują nieco gorsze parametry samych słuchawek.
Parametry słuchawek dokanałowych
Impedancja- im wyższa, tym słuchawki będą wymagały większego wzmocnienia sygnału. Im niższa, tym słuchawki będą głośniejsze i będą bardziej podatne na szumy. Standardowo na rynku znajdziemy słuchawki z impedancją oscylującą w granicach 32 do 64 omhów.
Współczynnik SPL- jest to wartość ciśnienia akustycznego. Im będzie większa, tym głośność słuchawek będzie wyższa. Wartości powyżej 95 decybeli spokojnie powinny wystarczyć większości konsumentom. Należy pamiętać, że słuchanie muzyki powyżej 100 dB niszczy słuch, zwłaszcza że słuchawki dokanałowe wpuszczają dźwięki wprost do kanału usznego.
Pasmo przenoszenia jest kolejnym parametrem, na który warto rzucić okiem. Najczęściej słuchawki posiadają bardzo zbliżony zakres pasma. Warto wybierać słuchawki dokanałowe, które odznaczają się pasmem jak najbardziej zbliżonym do zakresu słyszalnego przez człowieka, czyli od 16 Hz do 20 kHz.
Warto również sprawdzić zniekształcenia harmoniczne. Określają one procentową ilość niepożądanych składowych dźwięku. Warto wiedzieć o istnieniu tego parametru opisującego słuchawki, jednak nie jest on bardzo znaczący, ponieważ w większości przypadków oscyluje w granicach 1%, a odchylenia od tej wartości będą praktycznie niewykrywalne przez zwykłego użytkownika.
Należy wziąć pod uwagę również nasycenie barwą słuchawek. Jeżeli barwa będzie niepełna, wtedy będziemy mieli do czynienia ze słuchawkami o brzmieniu zimnym, jeżeli ciepła, to ze słuchawkami o brzmieniu ciepłym.
Równie ważną kwestią, jak parametry techniczne jest design słuchawek oraz dopasowanie ich do naszego stylu i kształtu ucha. Tutaj jednak nie powinno być problemu, ponieważ większość słuchawek dokanałowych ma w zestawie komplet gumek, które pozwolą na odpowiednie dopasowanie.
Polecane modele słuchawek dokanałowych