Jaka kamera przemysłowa? Ranking 5 najlepszych modeli.
Spis treści
Monitoring wizyjny to nieodzowny element każdego szanującego się zakładu pracy lub miejsca użyteczności publicznej. Kamera do monitoringu jest najważniejszym elementem systemu CCTV, który pozwala na rejestrowanie nie tylko wideo, ale również dźwięku.
Zapewnienie bezpieczeństwa w obiektach narażonych na kradzieże lub akty wandalizmu powinno być jednym z pierwszych działań właściciela. Kamery przemysłowe idealnie się do tego nadają, a szeroka oferta tego typu sprzętów pozwoli odpowiednio dobrać sprzęt do pełnionej funkcji i miejsca zastosowania.
Zastosowanie kamer przemysłowych
Dzięki dobrej kamerze przemysłowej nie umknie nam żaden wandal lub złodziej. Odpowiednia rozdzielczość pozwoli na dokładne zarejestrowanie twarzy oraz czynów takiej osoby, a dzięki dodatkowej funkcjonalności, jak np. duży dysk twardy lub udostępnianie materiałów do chmury, nagranie szybko trafi w ręce odpowiedniej osoby.
Kamery przemysłowe głównie dzieli się ze względu na miejsce montażu. Wyróżniamy kamery zewnętrzne oraz wewnętrzne. Te pierwsze doskonale sprawdzają się na parkingach, ulicach i innych otwartych przestrzeniach. Kamery wewnętrzne natomiast stosuje się w budynkach – szkołach, biurach, urzędach. Podział ten nie determinuje miejsca montażu sprzętu. Kamery zewnętrzne doskonale sprawdzą się również w budynkach, podczas gdy kamery wewnętrzne (o ile warunki atmosferyczne na to pozwolą) mogą być stosowane na zewnątrz.
Dlaczego warto kupić kamerę przemysłową?
Przede wszystkim dla zabezpieczenia obiektu lub mienia. Kamery przemysłowe idealnie sprawdzają się w bankach, na stacjach benzynowych, szkołach, szpitalach, urzędach, parkingach, placach, czy sklepach. Dzięki kamerze przemysłowej w prosty sposób uchwycimy facjatę włamywacza, napastnika, czy wandala.
Kamery przemysłowe doskonale sprawdzają się w roli „straszaka”. Wysoka skuteczność prewencyjna kamer sprawiła, że zamiast kupować cały system monitoringu, możemy postawić na zwykłe atrapy, które odstraszą potencjalnych włamywaczy lub napastników.
Na co zwrócić uwagę wybierając kamerę przemysłową?
Budowa
Kamery przemysłowe składają się z obiektywu, przetwornika przekształcającego obraz na impuls elektryczny oraz całego osprzętu dokonującego obróbki sygnału elektrycznego. W dużej mierze jakość przechwytywanego obrazu zależy od przetwornika oraz obiektywu. Jeżeli zależy nam na jak najlepszej jakości obrazu, warto wybrać kamery przemysłowe z odpowiednio dobranym obiektywem i wykonanym przetwornikiem. Jakość przetwornika możemy ocenić przez ilość pikseli. Im więcej pikseli, tym zaimplementowany przetwornik jest lepszy.
Zwróćmy również uwagę na budowę kamery przemysłowej. Poza podziałem na zewnętrzne i wewnętrzne urządzenia, kamery dzielą się między sobą zer względu na konstrukcję i możliwość ruchu. Wyróżniamy kamery stacjonarne, obrotowe i tubowe. O ile stacjonarne prezentują tylko jeden obszar, o tyle obrotowe dzięki wbudowanej głowicy umożliwiają zoom optyczny i ruch kamery w pionie i poziome. Kamery tubowe poruszają się na specjalnie przygotowanych szynach lub tunelach.
Ochrona IP
Po określeniu miejsca zainstalowania kamery, warto zwrócić uwagę na stopień ochrony IP. Norma IP xx określa ochronę przed wnikaniem ciał stałych oraz wody do urządzenia. Pierwsza cyfra określa ochronę przed ciałami stałymi, a druga wodoodporność sprzętu. Jeżeli kamera będzie montowana na zewnątrz, należy zadbać o możliwie największy stopień ochrony IP, zarówno przed wodą, jak i kurzem.
Przetwornik i obiektyw
Poza rozdzielczością przetwornika sprawdźmy również rozmiar matrycy. Rozdzielczości matrycy podaje się za pomocą ułamków, przykładowo „1/4”, 1/2” itd. Im mniejsza cyfra w mianowniku ułamka, tym przechwytywany obraz będzie lepszej jakości.
Większość kamer przemysłowych posiada wbudowany obiektyw, przez co użytkownik nie musi samodzielnie kłopotać się z jego doborem. Jeżeli zależy nam na większej możliwości konfiguracji kamery, warto postawić na urządzenia umożliwiające samodzielny dobór obiektywu.
Wybór obiektywu powinien być podyktowany typem monitorowanego obszaru. Na przykład do dużych przestrzeni świetnie sprawdzą się obiektywy szerokokątne. Warto również zastanowić się nad obiektywem z regulowaną przesłoną, dzięki czemu kamera lepiej zaadoptuje się do warunków oświetleniowych.
Parametry kamery przemysłowej
Podstawowym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest rozdzielczość. Im większa, tym lepiej. Przy doborze sprzętu nie powinniśmy również przesadzać z rozdzielczością i odpowiednio wybierać ją do zastosowania kamery. Kamery przemysłowe głównie działają w 7 rozdzielczościach.
Zaczynając od najwyższych mamy sprzęty cyfrowe: 5 Mpix, 3 Mpix, Full HD, 2 Mpix, 1,3 Mpix oraz analogowe: PAL i 4CIF. Dwie ostatnie rozdzielczości analogowe nagrywają obraz w rozmiarze 720×576 i 704×576 pikseli, natomiast dla porównania 5 Mpix kamera przechwyci obraz o wielkości 2560xx1920 pikseli.
Do monitorowania małych pomieszczeń idealnie nadadzą się kamery o mniejszej rozdzielczości, np. 1,3 Mpix lub 2 Mpix. Do przechwytywania dużych obszarów parkingów, czy hal produkcyjnych dobrym pomysłem będzie kamera 5 Mpix lub 3 Mpix.