Jaki rozdzielacz gniazda zapalniczki? Ranking 5 najlepszych modeli.
Spis treści
Wybierając się w dalsze podróże samochodem, często bierzemy ze sobą różnego rodzaju urządzenia elektroniczne- tablety, smartfony, nawigacje, a nawet laptopy. Najlepszym sposobem na ładowanie tych sprzętów jest podpięcie ich do gniazda zapalniczki. Jednak co zrobić, gdy gniazdo jest jedno, a sprzętów podróżujących z nami kilka?
Z pomocą przychodzą rozdzielacze gniazd zapalniczek samochodowych, dzięki którym portów do wpięcia ładowarek lub innych urządzeń jest znacznie więcej. W ten sposób z jednego gniazda zapalniczki możemy zrobić mini-rozdzielnicę.
Rozdzielacze gniazd zapalniczki są świetnym wyposażeniem samochodu, w które powinien zaopatrzyć się każdy kierowca wybierający się w długie podróże, lub wożący większą ilość pasażerów. W artykule podpowiemy, dlaczego warto wyposażyć się w rozdzielacz gniazda zapalniczki, na co zwrócić uwagę wybierając to urządzenie oraz jakimi parametrami powinno się charakteryzować.
Zastosowanie rozdzielaczy gniazd zapalniczek
Rozładowany smartfon, brak zasilania nawigacji GPS, która pobiera znaczną ilość energii elektrycznej, czy wreszcie brak możliwości podłączenia wszystkich urządzeń elektronicznych naraz nie są sytuacjami wyjątkowymi. Każdy kierowca, który regularnie prowadzi samochód, na pewno spotkał się z tymi problemami.
Z pomocą przychodzą rozdzielacze gniazd zapalniczki. Do paru portów zapalniczek z powodzeniem możemy podpiąć wiele ładowarek do różnych urządzeń. Jednoczesne ładowanie smartfona, nawigacji i laptopa nie będzie już żadnym problemem.
Jeżeli jedziesz z kompletem pasażerów i każdy narzeka na ekstremalnie niski poziom baterii w smartfonie, nie musisz tworzyć już kolejki chętnych do podładowania sprzętów. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni rozdzielacz lub rozdzielacze ze zintegrowanymi ładowarkami, by ładować wszystkie urządzenia jednocześnie.
Dlaczego warto postawić na rozdzielacz gniazda zapalniczki?
Jednym z podstawowych powodów jest wygoda. Rozdzielacze gniazd zapalniczek, do których możemy podłączyć wiele różnych gadżetów elektronicznych to duże udogodnienie podczas samochodowych wypraw, szczególnie wtedy, gdy podróżujemy w dalekie i nieznane regiony obładowani elektronicznymi gadżetami lub wioząc wielu pasażerów. Rozdzielacze z powodzeniem mogą służyć jako źródło energii podczas zasilania smartfonów i tabletów, które umilą długie i nudne podróże.
Z drugiej strony doskonale sprawdzą się do podładowania niezbędnych urządzeń elektronicznych niezbędnych w pracy. Rozdzielacze samochodowe z pewnością przypadną do gustu fotografom, programistom, filmowcom, czy osobom, których zawód wymaga taszczenia ze sobą dużej ilości sprzętu elektronicznego.
Na co zwrócić uwagę kupując rozdzielacz?
Poza czysto technicznymi aspektami, takimi jak zużycie energii, długość przewodu, prąd zasilania, napięcie wyjściowe i wyjściowe, warto zwrócić uwagę na ilość gniazd rozdzielacza. Warto wybierać rozdzielacze z minimum dwoma gniazdami, natomiast dobrym pomysłem są te sprzęty, wyposażone w 3 lub więcej portów. Nawet jeśli nie będą one regularnie zajmowane, to zostaną jako rezerwa podczas wożenia większej ilości sprzętów elektronicznych lub pasażerów.
Zwróćmy uwagę na średnicę wewnętrzną gniazd wyjściowych rozdzielacza. Mogą się one nieznacznie różnić, przez co niemożliwe będzie późniejsze dopasowanie urządzeń, które zamierzamy wpiąć. Standardowo gniazda posiadają średnicę o długości 21 mm.
Zastanówmy się, czy potrzebujemy rozdzielacza bezpośrednio wpinanego, w gniazdo zapalniczki, czy zależy nam na sprzęcie z przewodem. Jeżeli zdecydujemy się na pierwszą opcję, określmy, czy plastiki w pojeździe umożliwiają montaż rozdzielacza. Może okazać się, że sprzęt zwyczajnie nie zmieści się do małych przestrzeni ograniczonych kokpitem lub inną zabudową samochodu. Decydując się na rozdzielacze na kablu, sprawdźmy długość przewodu. Zbyt długi przewód może niepotrzebnie plątać się po wnętrzu, natomiast zbyt krótki nie spełni naszych oczekiwań.
Parametry rozdzielaczy gniazd samochodowych
Pierwszym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest napięcie wejściowe. Większość rozdzielaczy standardowo obsługuje dwa napięcia- 12 oraz 24 Wolty napięcia stałego płynącego z akumulatora pojazdu. Zdarza się jednak, że niektóre rozdzielacze będą prawidłowo funkcjonowały jedynie na 12 lub 24 V.
Kolejnym istotnym parametrem jest natężenie prądu ładowania. Im większa wartość, tym rozdzielacze po wpięciu ładowarek, będą mogły sprawniej ładować urządzenia elektroniczne. Wartość prądu ładowania jest bardzo różna. Można spotkać rozdzielacze o prądzie od 5 do nawet 30 Amperów. Pamiętajmy jednak, że prąd dzielony jest na ilość gniazd, przez co 30 A w trójniku sprawi, że na pojedyncze gniazdo będzie przypadać jedynie 10 A.