Jaki soundbar do 1000 zł? Ranking 5 najlepszych modeli.
Spis treści
Pragniesz poprawić brzmienie telewizora, jednak nie masz miejsca na system kolumn? Pionowe głośniczki o małej mocy również Cię nie satysfakcjonują? W takich przypadkach doskonale sprawdzi się soundbar. Za tą tajemniczą nazwą kryje się pionowy zestaw głośników zamkniętych w jednym podłużnym pudle. Rozwiązanie to nie dość, że wygląda bardzo stylowo, to jeszcze znacznie poprawi jakość audio Twojego telewizora.
Soundbar składa się z kilku głośników, które umieszczone są jeden obok drugiego w specjalnej podłużnej obudowie. W artykule podpowiemy, dlaczego warto sprawić sobie soundbar, na co zwrócić uwagę kupując sprzęt oraz jakie powinien mieć parametry.
Ranking soundbarów do 1000 zł
Miejsce | Zdjęcie | Nazwa |
---|---|---|
1. | ![]() | Samsung HW-K450 |
2. | ![]() | Panasonic SC-HTB485EGK |
3. | ![]() | Denon DHT-T110 |
Zastosowanie
Soundbar jest doskonałą metodą na proste poprawienie jakości dźwięku wydobywanego z telewizora podczas seansów filmowych lub grania w gry wideo. Soundbary dedykowane są wszystkim tym, którzy z różnych powodów nie chcą montować kolumn lub całych zestawów kina domowego. Listwy głośnikowe umiejscawia się najczęściej pod telewizorem. Dzięki temu dźwięk kierowany jest centralnie w stronę użytkownika.
Dlaczego warto sprawić sobie soundbar?
Głównie ze względu na cenę urządzenia, które często jest o wiele tańsze od kompletnych zestawów kina domowego lub systemów kolumn. Jakość dźwięku oferowanego przez soundbary prezentuje bardzo przyzwoity poziom.
Producenci soundbarów stają na głowie, aby oddać użytkownikom sprzęty, których design zgadza się z designem telewizora. Dzięki temu możemy przebierać między listwami głośnikowymi o różnej długości, grubości, kolorze i wyglądzie i z łatwością dopasować urządzenie do telewizora.
Soundbar zajmuje o wiele mniej miejsca niż standardowe kolumny i zestawy kina domowego. Dzięki temu idealnie nada się do małych pomieszczeń lub wszędzie tam, gdzie przestrzeń jest maksymalnie wygospodarowana.
Na co zwrócić uwagę wybierając soundbar?
Przede wszystkim warto wybierać soundbary od sprawdzonych producentów. Dobre urządzenia wychodzą spod skrzydeł Samsunga, Sony, LG, Philips, Denon, JVC, czy Lenovo. Nie musimy kupować soundbaru tej samej firmy, której mamy telewizor, zwróćmy jednak uwagę, czy obydwa urządzenia będą kompatybilne pod względem technicznym i wizualnym.
Zwróćmy uwagę na typ łączności soundbaru. Większość tańszych urządzeń oferuje jedynie łączność przewodową, podczas gdy droższe modele umożliwiają łączność bezprzewodową za pomocą modułu Bluetooth lub Wi-Fi. Dzięki temu do listwy głośnikowej w prosty sposób podłączymy smartfon, lub inny sprzęt mobilny.
Warto zainteresować się ilością obsługiwanych dekoderów dźwięku. Im więcej, tym lepiej. Obecnie standardem są takie dekodery jak Dolby Digital oraz DTS. Jeżeli zależy nam na nieco szerszej ilości obsługiwanych dekoderów, zwróćmy uwagę, czy sprzęt obsługuje Dolby Digital, Dolby True HD, DTS 96/24, czy DTS HD Master Audio.
Parametry soundbarów
Najważniejszym parametrem jest ilość oraz moc głośników. Im będzie ich więcej oraz ich moc będzie większa, tym lepsze wrażenia audio uzyskamy. Większość soundbarów oferuje moc na poziomie około 100- 200 Watów, co w zupełności wystarczy do delektowania się odpowiednio nagłośnionym seansami filmowymi lub gamingowymi. Niektóre z najmocniejszych listew głośnikowych odznaczają się mocą dochodzącą nawet powyżej 300 Watów.
Obecność chociaż jednego głośnika niskotonowego (subwoofera) jest obowiązkowa. Warto jednak zwrócić uwagę na soundbary wyposażone w dwa, a nawet więcej subwooferów. Odpowiednio dobrze oddane niskie tony zagwarantują przeżycia rodem z kina.
Warto zwrócić uwagę na użyty procesor dźwięku. Lepsze soundbary wyposażone są w procesory, które automatycznie korygują brzmienie we wszystkich pasmach częstotliwości audio.
Wybierając soundbar, należy sprawdzić, jakie interfejsy, wyjścia i wejścia posiada. Im więcej portów, tym lepiej. Niektóre listwy głośnikowe wyposażone są jedynie w porty USB, HDMI, czy wejście audio, podczas gdy w lepszych modelach możemy spotkać również wejście optyczne oraz moduł Bluetooth.
Polecane soundbary do 1000 zł