Jaki wentylator do pokoju? Ranking 5 najlepszych modeli.
Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/adrianzych/domains/preview3.leadcollector.pl/public_html/wp-content/plugins/wordpress-23-related-posts-plugin/init.php on line 215
Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/adrianzych/domains/preview3.leadcollector.pl/public_html/wp-content/plugins/wordpress-23-related-posts-plugin/recommendations.php on line 264
Spis treści
Letnie upały to wróg każdego biura i domu. Zbyt wysoka temperatura potrafi wykończyć zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Jeżeli skończyły Ci się pomysły na zbijanie temperatury, może warto w końcu zdecydować się na solidny wentylator?
Zastosowanie wentylatorów
Podczas wysokich temperatur, wentylator to swoiste wybawienie. Nie jest tak niezdrowy, jak klimatyzacja, a przy tym ceny wentylatorów pokojowych nie zrujnują stanu portfela. Wprawiane w ruch łopatki generują przyjemny powiew, dzięki któremu nie jeden współpracownik lub współlokator odetchnie z ulgą.
Wentylatory do pokoju dzielą się na dwie konstrukcje – kolumnowe i tradycyjne, a także na biurkowe i stojące. Wybór powinien być poprzedzony określeniem możliwości przestrzennych oraz własnych predyspozycji.
Wentylatory kolumnowe wyposażone są w szereg małych śmigiełek zamkniętych w pionowej kolumnie. Często mogą być sterowane zarówno manualnie, jak i za pomocą pilota. Dzięki estetyce wykonania i powierzchni wydmuchiwanego powietrza wentylatory kolumnowe są idealne do biur oraz wszystkich tych, którzy cenią sobie design oraz wydajność.
Wentylatory tradycyjne to konstrukcje złożone z plastikowej podstawki i paru dużych śmigieł zamkniętych w metalowej klatce. Te konstrukcje można postawić zarówno na biurku i na podłodze. Nadają się do wentylowania niewielkich obszarów.
Dlaczego warto sprawić sobie wentylator?
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak dużą ulgą jest strumień zimnego powietrza podczas letniego ukropu. Szanując swoje zdrowie i samopoczucie, warto przestać się zamęczać i zacząć bronić się przed piekielnymi temperaturami.
Duży wybór typów konstrukcji oraz wielkości wentylatorów pozwala na dobranie sprzętu pod prywatne predyspozycje. By ulżyć wszystkim współpracownikom w pomieszczeniu, można zaopatrzyć się w wentylator chłodzący całe pomieszczenie, lub małe, biurkowe urządzenie tylko dla jednej osoby. Poza tym klasyczne wentylatory nie należą do drogich sprzętów.
Polecane wentylatory tradycjne
Na co zwrócić uwagę wybierając wentylator?
Poza parametrami opisującymi urządzenie, warto zwrócić uwagę na regulację siły strumienia powietrza oraz położenia głowicy wentylatora. Dobre urządzenia mogą pochwalić się wieloma stopniami regulacji zarówno siły dmuchania, jak i kierunku padania strumienia powietrza.
Większość modeli ze średniej półki cenowej można ustawić na jednym z paru stopni nawiewu. Zwykle jest ich od 2 do 5. Warto wybrać wentylator z funkcją obracania się, czyli tzw. oscylacją.
Jest ona szczególnie przydatna, gdy chcemy ochłodzić całe pomieszczenie lub kilka osób naraz. Zwykle wentylatory obracają głowicą do 180 stopni. Regulacja kąta głowicy i wysokości jej położenia również jest istotna i sprzyja komfortowemu używaniu urządzenia.
Gdy zależy nam na dużej funkcjonalności wentylatora, możemy pokusić się o sprzęty sterowane za pomocą pilota, dzięki któremu możemy obsługiwać wentylator, nie ruszając się z miejsca. Kolejnym ciekawym udogodnieniem jest timer, który pozwala na czasowe zaprogramowanie sprzętu. Dzięki timerowi możemy ustawić wentylator na parę godzin lub zaprogramować w ten sposób, by w nocy samoczynnie się wyłączał.
Parametry wentylatorów
Najważniejszymi parametrami określającymi cechy wentylatorów są: wydajność, generowany hałas i moc. W zasadzie nawet najbardziej wybrednemu użytkownikowi te parametry w zupełności wystarczą, by wybrać odpowiedni wentylator.
Wydajność
Parametr ten określa wydajność wentylacji, czyli skuteczność wentylatora. Producenci określają wydajność w metrach sześciennych na godzinę. Wentylatory kolumnowe odznaczają się wydajnością na poziomie powyżej 1000 m3/h, natomiast małe, biurkowe wentylatory klasyczne średnio wentylują z wydajnością na poziomie od 500 do nawet 900 m3/h.
Generowany hałas
Sercem wentylatora jest silnik lub silniki elektryczne o stosunkowo niewielkiej mocy. One oraz szum obracających się łopatek generują dosyć dużo hałasu. Im mniejsza głośność pracy wentylatora, tym będzie on bardziej komfortowy w użyciu. Warto zwrócić uwagę na ten parametr zwłaszcza, kiedy zamierzamy używać wentylatora po kilka godzin dziennie. Większość wentylatorów pracuje z głośnością poniżej 50 dB, jednak warto wybrać wentylator generujący jak najmniej hałasu.
Moc
Moc wentylatora warunkuje obydwa powyższe parametry. Im więcej mocy będzie posiadał nasz sprzęt, tym będzie głośniejszy i bardziej wydajny. Nie jest to jednak regułą, ponieważ dużo zależy również od użytej technologii. Wentylatory średnio mogą pochwalić się mocą na poziomie 30 – 60W, choć zdarzają się energooszczędne 10 watowe sprzęty, a także spore urządzenia o mocy przekraczającej 150 W.
Polecane wentylatory kolumnowe