Jaki dron do 300 zł? Ranking 5 najlepszych modeli.
Spis treści
Drony szturmem podbiły Polskę. Czy to oby jednak na pewno nowość? Nie do końca – chyba każdy z nas ma wśród znajomych osobę, która pasjonuje się modelarstwem i montuje np. zdalnie sterowane helikoptery. Dron to właśnie taka zabawka w ulepszonej wersji, choć nie pozbawiona wad, zwłaszcza jeśli poszukujemy modelu taniego, nadającego się do rozpoczęcia swojej znajomością z tym nowym trendem na rynku. Na szczęście ich oferta jest w tej chwili na tyle bogata, że nawet w segmencie cenowym do 300 zł jesteśmy w stanie znaleźć zabawki oferujące solidny przedsmak lotów profesjonalnymi urządzeniami. Niewykluczone, że spodobają się nam one na tyle, że zechcemy nabyć wersję luksusową. Tymczasem doradzamy, jak dobrać swojego pierwszego drona.
Dron? Co on właściwie robi?
Przodkowie dronów to bezzałogowe statki, które stosowało dla swoich celów wojsko. Gdy przeszły do cywila, i tu znalazły dla siebie niszę, a nawet kilka nisz. Potrafią rejestrować uroczystości i robić zdjęcia z lotu ptaka, co podwyższa atrakcyjność efektu końcowego. Nadzorują duże zbiorowiska, w których może wystąpić zakłócanie porządku bądź zagrożenie zdrowia czy życia uczestników, oraz ułatwiają natychmiastową reakcję służb porządkowych.
Drony poszukują rannych w katastrofach, dostarczają przesyłki, nawożą pola, a przy okazji budzą strach wśród większości zwykłych śmiertelników – faktem jest, że pokusa użycia ich jako narzędzia do inwigilacji jest spora. Póki co jednak odłóżmy ten sporny temat na bok i zastanówmy się, co może nam zaoferować niedrogi model drona dla początkującego entuzjasty.
Drony w życiu codziennym
Na wstępie warto chyba od razu ostudzić zapał niektórych pasjonatów. Tani dron umożliwi nam lot nie dłuższy, niż 10 minut, który będzie się musiał odbywać w idealnych (czytaj: bezwietrznych) warunkach pogodowych lub dużym pomieszczeniu (najlepiej hali, hangarze), a to z prostej przyczyny: małe, lekkie drony źle znoszą podmuchy wiatru i są źle widoczne.
Nie wzniesiemy się też na zawrotne wysokości – w tym zakresie cenowym możemy liczyć na maksymalnie 50 metrów, co pozwala jednak na wykonanie efektownych zdjęć czy nagranie ciekawego materiału filmowego. Na plus zabawki działa krótki czas ładowania: lot o wyżej wspomnianej długości można odbyć zwykle już po godzinnej sesji z ładowarką, oraz możliwość wykonania nietypowych fotografii i filmów.
Tańszy dron będzie też doskonałą szkołą latania dla początkujących: pomaga wyrobić sobie prawidłowe odruchy, oswoić się ze sterowaniem, a późniejsza przesiadka na większy, droższy model będzie bajecznie łatwa, w imię zasady „im wyższa cena, tym przyjemniejsza obsługa”.
Mój pierwszy dron
Limit cenowy został już wybrany, teraz trzeba tylko znaleźć modele dronów, które się w nim zmieszczą. Na jakie parametry powinniśmy zwrócić uwagę? Przede wszystkim wspomniany już czas lotu po naładowaniu: jego długość będzie się zaczynała od 6 minut i sięgała nawet do 10. Jasne jest, że im dłużej, tym lepiej, pamiętajmy jednak, że jednoczesne nagrywanie filmu znacząco skróci ten czas.
Tu od razu warto wspomnieć o jakości rejestrowanego materiału: lepszy będzie aparat 2 megapiksele niż VGA, i również w przypadku rozdzielczości sprawdza się zasada wyższa = lepsza. W niektórych modelach istnieje możliwość streamowania obrazu z drona przez Wi-Fi.
Zanim zdecydujemy się na kupno modelu w kusząco niskiej cenie, sprawdźmy czy jest to dron Ready To Fly (RTF), czyli posiadający w pudełku wszystkie elementy niezbędne do startu. W innym przypadku może się okazać, że kupiliśmy urządzenie bez pilota czy baterii, a do kwoty zakupu trzeba będzie dodać cenę tych akcesoriów.
Choć zabawki za 300 zł są wykonywane tylko i wyłącznie z plastiku, możemy zwiększyć ich trwałość, a jednocześnie zadbać o własne bezpieczeństwo, kupując osłony na śmigła, które ochronią je przed uszkodzeniami (zwłaszcza podczas lotów w domu). Do zabawy w nocy przyda się ledowe oświetlenie zamontowane na sprzęcie.
Niektórzy producenci dodają do zestawu czytnik karty microSD na USB, jeśli więc takowego nie posiadamy, okaże się przydatny – również sama karta o pojemności 1-2 GB powinna być na wyposażeniu.
Sprawdźmy zasięg działania pilota – może wynosić nawet do 100 metrów i maksymalną wysokość wznoszenia oraz zastosowanie 6-osiowego systemu stailizacji.
Na koniec warto dodać, że w przypadku dronów większy rzeczywiście znaczy lepszy, o ile zamierzamy nim latać na otwartej przestrzeni. Jeśli tak, lepiej nie decydujmy się na sprzęty o wymiarach mniejszych niż 5 x 5 cm, ponieważ trudno będzie je nam dostrzec, a nawet lekka bryza będzie przeszkodą w sterowaniu. Sytuacja przedstawia się odwrotnie, jeśli poszukujemy zabawki do użytku wewnątrz domu, gdzie większe rozmiary będą nam tylko zawadzać.
Ranking 5 dronów do 300 zł