Jaki dron do 1000 zł? Ranking 5 najlepszych modeli.
Spis treści
Dron kosztujący więcej niż 300-400 zł to już nie przelotne zainteresowanie. Gotowość na taki wydatek oznacza, że poważnie traktujemy nasze hobby, i wymagamy od sprzętu nieco więcej niż tylko tego, aby na chwilę wzniósł się ponad ziemię i wykonywał nasze proste komendy. I choć samozwańczy doradcy na forach internetowych będą upierać się, że w tej kwocie nie da się znaleźć rozsądnego modelu, więc koniecznie musimy wyciągnąć z portfela co najmniej kilka tysięcy (a najlepiej kilkanaście), nie jest to do końca prawda. Rzecz jasna im wyższa cena, tym wyższa jakość zabawy, ale nawet przy budżecie zamykającym się w tysiącu możemy nabyć solidnego i funkcjonalnego drona, w czym pomoże poniższy poradnik.
Ranking dronów do 1000 zł
Miejsce | Zdjęcie | Nazwa |
---|---|---|
1. | ![]() | Overmax dron x-bee drone 3.1+ |
2. | ![]() | Parrot Jumping Night - Marshall |
3. | ![]() | Overmax x-bee drone 7.1 |
Czy warto dopłacać?
Zdecydowanie tak. W kwocie tysiąca złotych kupujemy nie tylko zestaw RTF (Ready To Fly, czyli gotowy do lotu od razu po wyjęciu z pudełka, wyposażony we wszystkie niezbędne akcesoria, jak akumulatory i pilot), ale także dodatkowe udogodnienia, które pozwolą na przedłużenie zabawy oraz wygodne sterowanie dronem (większe modele lepiej znoszą podmuchy wiatru).
Podwyższa się jakość nagrywanego materiału filmowego oraz odporność urządzenia na uszkodzenia, rośnie ilość ciekawych i przydatnych funkcji. Słowem – przenosimy przyjemność z zabawy na zupełnie inny poziom. Jeśli więc mieliśmy już do czynienia z tańszymi zabawkami, poznaliśmy tajniki sterowania lub po prostu od dawna marzyliśmy o dronie, warto zainwestować większą sumę i cieszyć się nową jakością lotów.
Czego mogę oczekiwać?
Przygotuj się na FPV, czyli widok z pierwszej osoby (First Person View). Umożliwia on obserwowanie obrazu z kamery zamontowanej na dronie na ekranie będącym częścią urządzenia sterującego, ewentualnie na swoim smartfonie, do czego będzie potrzebna instalacja stosownej aplikacji. Oba rozwiązania mają swoje zalety – eliminacja pilota zazwyczaj oznacza, że suma przeznaczona na pokrycie jego kosztu została zainwestowana w inny element sprzętu.
Dodatkowo, ze swoim telefonem jesteśmy już oswojeni, sterowanie będzie więc przebiegało intuicyjnie, a soft możemy zainstalować na wszystkich modelach, niezależnie od systemu operacyjnego. FPV znacząco utrudnia zgubienie drona lub uszkodzenie go o element krajobrazu, a ułatwia wyreżyserowanie efektownego materiału filmowego, ponieważ na ekranie kontrolera widzimy dokładnie to, co zostanie zarejestrowane.
Prócz tego poszerza się wachlarz umiejętności naszego sprzętu: mamy do dyspozycji np. funkcję awaryjnego lądowania, wydawanie sygnałów ratunkowych (odgłosy silników pomogą odnaleźć zagubioną zabawkę), ustawienie limitu maksymalnej prędkości i wysokości, niektóre drony wyposażono nawet w dodatkową kamerę (jedna z przodu, druga na spodzie urządzenia). Tyle w dużym skrócie o udogodnieniach, jakich mamy prawo oczekiwać w tej kwocie. A jak szczegółowo powinny przedstawiać się parametry drona do 1000 zł?
Parametry drona
Większość użytkowników w pierwszej kolejności zainteresuje się czasem lotu sprzętu. Na akumulatorach o pojemności 1000-1500 mAh możemy oczekiwać nawet do 20 minut zabawy po pełnym naładowaniu. Nie mniej istotna jest rozdzielczość rejestrowanego materiału filmowego: szukajmy 720p, czyli jakości HD, przy 30 klatkach na sekundę, którą z przyjemnością obejrzymy potem na komputerze czy nawet telewizorze. Również sposób zapisu plików jest nieco inny, niż w przypadku tańszych modeli: do drona możemy wpiąć pendrive, na którym zapiszemy relację z lotu, druga opcja to zapis bezpośrednio na urządzeniu mobilnym, za sprawą którego odbywa się sterowanie i podgląd FPV.
W modelach wyposażonych w dwie kamery mamy możliwość przełączania się pomiędzy widokiem z każdej z nich, pamiętajmy jednak, że dodatkowa jest zawsze traktowana po macoszemu (trochę jak przedni aparat w smartfonie), wskutek czego obraz z niej nie będzie dorównywał jakością temu z kamery głównej. Drony z tej półki cenowej są w stanie rozwinąć całkiem imponującą prędkość do 20 km/h i wznieść się na wysokość trzeciego/czwartego piętra bloku mieszkalnego, a większe rozmiary i solidna budowa czynią je obojętnymi na lekkie podmuchy wiatru.
Dobór kontrolera to kwestia osobistych preferencji: jeśli dużo korzystamy ze smartfona, również w celach rozrywkowych, możemy poprzestać na ściągnięciu dedykowanej aplikacji sterującej. Jeśli mieliśmy wcześniej do czynienia ze zdalnie sterowanymi modelami, wygodniejszy może okazać się standardowy pilot, wyposażony dodatkowo w ekran do podglądu FPV. Dodatkowe opcje, które nie są niezbędne, ale mogą umilić zabawę dronem, to np. planowanie trasy przelotu za pośrednictwem modułu GPS, predefiniowane akrobacje, które możemy wykonać jednym przyciskiem kontrolera, przycisk lądowania i tryby awaryjne oraz ograniczenia prędkości i wysokości lotu drona.
Polecane drony do 1000 zł