Jaki tablet dla studenta? Ranking 5 najlepszych modeli.
Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/adrianzych/domains/preview3.leadcollector.pl/public_html/wp-content/plugins/wordpress-23-related-posts-plugin/init.php on line 215
Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/adrianzych/domains/preview3.leadcollector.pl/public_html/wp-content/plugins/wordpress-23-related-posts-plugin/recommendations.php on line 264
Spis treści
Czy tablet to odpowiedni kompan studenckiego życia? Wydawałoby się, że nie – źle znosi wstrząsy na rockowych koncertach, a i w starciu z napojami wyskokowymi zdecydowanie przegrywa… Żarty na bok, poniżej odpowiadamy, czy urządzenie mobilne, będące niejako przerośniętym smartfonem, potrafi ułatwić bezproblemowe przejście przez okres studiów, czy raczej okaże się zbędnym gadżetem.
Największa wada tabletu to…
Oczywiście brak klawiatury. Dlatego osoby, które lubią notować treść wykładów w wersji elektronicznej, do tej pory wybierały zwykle netbooki lub standardowe laptopy. Na szczęście już od jakiegoś czasu na rynku dostępne są hybrydy, czyli tablety, które można umieścić w stacji dokującej połączonej z klawiaturą. Nie ma już potrzeby zabierania na uczelnię ciężkiego i nieporęcznego laptopa ani kupowania nieprzydatnego netbooka o słabych parametrach. Tablet wraz z klawiaturą waży nie więcej niż podręcznik i ma podobne wymiary. Czy warto zdecydować się na taki oryginalny mariaż urządzenia mobilnego z klawiaturą? Jeśli ma on nam posłużyć głównie do celów naukowych, ewentualnie słuchania muzyki, oglądania filmów i przeglądania internetu, jak najbardziej należy rozważyć i tę opcję. Z powodzeniem może ona zastąpić dużo droższe i kłopotliwe w transporcie laptopy, nie ustępując im wiele pod względem technicznym.
A co z zaletami?
Tych jest o wiele więcej. Tablet jest lekki i kompaktowy (nawet biorąc pod uwagę wersje z ekranami o największej przekątnej), może połączyć się z siecią przez Wi-Fi lub wbudowany modem, pozwoli komfortowo odebrać pocztę, przejrzeć internet i pobrać pliki (np. PDF-y ze skanami od innych studentów) z Dropboxa. Długi czas pracy po pełnym naładowaniu baterii powinien wyeliminować konieczność noszenia ze sobą ładowarki, a tablet podczas zajęć można położyć na kolanach bądź oprzeć na blacie biurka za pomocą składanego etui. Warto również podkreślić fakt coraz niższych cen sprzętu mobilnego, które nawet w połączeniu ze stacją dokującą z klawiaturą nie powinny boleśnie nadwyrężyć studenckiego budżetu.
Co wybrać z morza możliwości?
Niezależnie od tego, czy decydujemy się na zakup hybrydy, czy standardowego tabletu, warto przyjrzeć się dokładnie specyfikacji technicznej, aby mieć pewność, że pieniądze zostały zainwestowanie właściwie oraz że będzie to inwestycja długofalowa. Jakie parametry powinien mieć studencki tablet idealny, który sprawdzi się jako pomoc naukowa, ale nie opróżni konta do cna?
Zacznijmy od decyzji, które każdy musi podjąć samodzielnie: są to przekątna ekranu i system operacyjny. W pierwszej kwestii od razu nasuwa się odpowiedź: jak największa, czyli ok. 10 cali. Rzecz jasna praca na tablecie z dużym ekranem jest o wiele przyjemniejsza i mniej męcząca, a w wolnych chwilach można na nim komfortowo obejrzeć film czy serial (zwłaszcza jeśli postawiliśmy na rozdzielczość Full HD); z drugiej strony, mniejsze urządzenie prościej i lżej przetransportować nawet w torbie pełnej notatników i skryptów. Doradzanie czegokolwiek w przypadku drugiego aspektu, czyli systemu operacyjnego, mogłoby nie być mile widziane: starzy zatem powiedzieć, że każdy powinien korzystać z takiego, do jakiego przywykł, i w ten sposób nie wywołać wojny Android versus iOS.
Kolejne ważne czynniki, mające wpływ na pracę na tablecie, to parametry procesora i pamięci operacyjnej. Układ czterordzeniowy to najrozsądniejszy wybór z półki cenowej dostępnej dla studentów, który uzupełni dodatek 2 GB pamięci RAM. Co się tyczy pamięci urządzenia, zwykle do wyboru jest 8, 16 i 32 GB, przy czym ostatnia wartość to domena droższych sprzętów. Ponieważ wstępnie ciężko będzie oszacować, ile miejsca do przechowywania plików i aplikacji będziemy potrzebowali, można zdecydować się na 8 GB w połączeniu ze slotem na kartę pamięci microSD. W razie potrzeby za pomocą karty zwiększymy ilość wolnej przestrzeni na tablecie – pamiętajmy tylko sprawdzić, jaka największa pojemność jest obsługiwana.
Czas pracy na baterii to sporny temat: obietnice producentów rzadko pokrywają się z realnymi osiągami sprzętu, na które wpływ ma przede wszystkim intensywność użytkowania i wykorzystywane opcje. Najlepiej samodzielnie poszukać w internecie obiektywnych informacji na ten temat i na ich podstawie podjąć decyzję.
Tablet bez problemu wyszuka i połączy się z dostępną siecią bezprzewodową, ale w sytuacjach awaryjnych może się także przydać wbudowany modem LTE. Bluetooth umożliwi przesyłanie plików pomiędzy urządzeniami oraz np. wygodny, bezprzewodowy druk plików z tabletu. Można się też zastanowić, które porty i złącza są nam najbardziej przydatne: microUSB, USB czy może HDMI? Wreszcie, last but not least – solidny aparat o rozdzielczości przynajmniej 8 Mpix, który umożliwi choćby zrobienie czytelnego zdjęcia pytań z egzaminów z poprzednich lat.