Konfiguracja systemu Windows 10. Praktyczne porady.
Spis treści
Jak to bywa w przypadku systemów Windows, działają one bez problemu zaraz po instalacji. Jednak warto być świadomym, że sam system został wyposażony w wiele opcji, które warto jest zmienić, aby korzystanie z niego było jeszcze przyjemniejsze.
W poprzednim Windows 7 i wcześniejszych wersjach wszelkie, najważniejsze opcje znajdowały się w Panelu sterowania. Windows 8 zmienił to całkowicie, ponieważ część opcji przeniósł do pełnoekranowej aplikacji Ustawienia komputera. Z kolei w najnowszym produkcie od Microsoftu konfiguracje znajdują się w aplikacji Ustawienia. Choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać do tego celu Panel sterowania, który został wyposażony w znacznie większą liczbę opcji.
Rozszerzenia plików i ukryte pliki
Funkcja ta dotyczy głównie osób, które często działają w systemie i nie są dla nich obce pliki systemowe, jak również chcą mieć wgląd w wszelkie miejsca na komputerze. Windows 10 ukrywa wiele plików i folderów, aby paradoksalnie ułatwić nawigacje i uchronić użytkownika przed usunięciem ważnych elementów systemu.
Aby zmienić sposób wyświetlania nazw plików i folderów zarówno w systemie Windows 8.1, jak i 10 należy przejść do karty Widok w Eksploratorze i zaznaczyć w tym celu Rozszerzenia nazw plików oraz Ukryte elementy.
Wyłączenie restartu po aktualizacji systemu
System Windows 10 domyślnie po pobraniu i zainstalowaniu najnowszych poprawek dokona próby restartu po upływie określonego czasu bezczynności. Nie zrobi tego jedynie wtedy, gdy mamy otwarte niezapisane pliki. Wielu z nas jednak lubi mieć kontrolę nad tym, kiedy chce dokonać restartu komputera.
Aby wyłączyć automatyczny restart, należy uruchomić aplikację Ustawienia (za pomocą menu startu lub Windows + I). W niej klikamy na rubrykę Aktualizacja i zabezpieczenia, po czym klikamy w polecenie Opcje zaawansowane, a następnie w sekcje Windows Update. Zaznaczamy opcję Powiadom o konieczności zaplanowania ponownego uruchomienia w polu listy Wybierz sposób instalowania aktualizacji. Gdy po raz kolejny system będzie musiał wykonać restart, wyskoczy okno w którym zaznaczamy odpowiednią opcje.
Indeksowania plików
Opcja ta dla wielu początkujących, a nawet nieco zaawansowanych użytkowników jest zbędna. Tym bardziej, że indeksowanie plików ma dość duży wpływ na wydajność komputera, a w szczególności dzieje się tak podczas, gdy indeks nie jest jeszcze zbudowany.
1. Wejdź w Panel sterowania i przejdź do Opcje Indeksowania plików.
2. Możemy to także zrobić z poziomu Usług systemowych (Services.msc) (Panel Sterowania > Narzędzia administracyjne > Usługi)
Drugi sposób jest prostszy i szybszy. W nowo otwartym oknie Usługi znajdujemy tylko wiersz Windows Search klikamy na nim prawym przyciskiem myszki i wybieramy Zatrzymaj, następnie Właściwości. W wierszu Typ uruchomienia: wybieramy po prostu Wyłączony i to wszystko.
Kontrola kont użytkownika (UAC)
System ten ma chronić nas przed instalacją niepożądanych lub niebezpiecznych aplikacji. Wyskakuje wtedy okienko w którym potwierdzamy, że wiemy co chcemy zrobić. Jest jednak sposób na wyłączenie UAC i zaprzestania otrzymywania tych powiadomień.
Przechodzimy do Panelu sterowania, a następnie szukamy na liście Zabezpieczenia i konserwacja. W nowym oknie klikamy po prawej stronie Zmień ustawienia funkcji Kontrola konta użytkownika. Teraz po prostu zjeżdżamy suwakiem na samy dół i zatwierdzamy klikając OK.
Usunięcie folderu Windows.old
Rada ta dotyczy w szczególności osób, które zaktualizowały swój system Windows 7 lub 8.1 do Windows 10. Po przejściu na nowym system na partycji tworzy się folder o nazwie Windows.old. W nim znajdują się wszystkie pliki, które dotyczą naszego wcześniejszego systemu. Waży on często ponad kilkanaście gigabajtów, więc warto jest się go pozbyć, aby zwiększyć powierzchnie dysku.
W systemowej wyszukiwarce wpisujemy Oczyszczanie dysku i w nowym oknie, zaznaczamy dysk z którego chcemy się pozbyć folderu, zazwyczaj jest to dysk C. Po krótkiej analizie wyświetli się okno w którym klikamy na Oczyść pliki systemowe. Z listy wybieramy Poprzednie instalacje systemu Windows i tyle.