Jaki tablet dla biznesu wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli.
Spis treści
Tablet jako rozwiązanie biznesowe? W pierwszej chwili można odnieść wrażenie, że to nie najlepszy pomysł. Choć urządzenia elektroniczne już dawno zastąpiły notesy, zeszyty i segregatory, to jednak zwykle były to laptopy o dość potężnych parametrach, wygodnym, dużym ekranie i fizycznej klawiaturze. W ostatnim czasie pojawia się natomiast coraz więcej tabletów, a więc lekkich urządzeń mobilnych, dedykowanych właśnie właścicielom przedsiębiorstw bądź ich pracownikom. Czy warto w ogóle brać pod uwagę kupno takiego sprzętu w celach zawodowych?
Pracuj lekko
Jak najbardziej. Tablety dotąd służyły przede wszystkim do przeglądania contentu, teraz producenci traktują równoważnie także jego tworzenie. Proste rysiki zostały zastąpione przez dedykowane poszczególnym modelom peny, znacznie ułatwiające pracę z urządzeniem. Stacje dokujące z klawiaturą i osobne klawiatury dla tabletów są coraz tańsze i przestają pełnić rolę zbytkownego gadżetu, istotnie poszerzając ich funkcjonalność. Same tablety zaś parametrami dorównują laptopom, oferując jednocześnie małą wagę i kompaktowe wymiary, którymi wygrywają ze starszymi braćmi. Produktów zaprojektowanych z myślą o rozwiązaniach biznesowych, zarówno rodzimych jak i zagranicznych, jest mnóstwo. Na co zwrócić uwagę w tym morzu elektroniki, aby wybrać model, który faktycznie usprawni naszą pracę i stanie się wartościowym współpracownikiem? Podpowiadamy.
Wyraźniej znaczy lepiej
Przede wszystkim wymiary. W dobie coraz pokaźniejszych telefonów komórkowych wybór 7-calowego tabletu, który będzie od nich tylko trochę większy, nie ma sensu. Choć 10 cali waży minimalnie więcej, komfort pracy będzie nieporównywalnie wyższy, a treść na ekranie czytelna, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na matrycę IPS (szersza paleta barw, obraz klarowny nawet patrząc pod dużym kątem). Antyrefleksyjna powłoka umożliwi pracę w silnym słońcu, co jest istotną cechą, jako że tablet często zabieramy ze sobą w podróż. Waga idealnego sprzętu nie powinna przekroczyć kilograma, ale bez problemu znajdziemy modele nawet niewiele ponad 600-gramowe. Jakość wykonania i zastosowane materiały nie są bez znaczenia, jednak pamiętajmy, że dla często używanego tabletu z pewnością zechcemy dokupić etui, które w razie potrzeby może nadrobić braki estetyczne oraz zwiększy bezpieczeństwo sprzętu w razie upadku. Niech nie będzie to więc faktor decydujący.
Dane potrzebne od zaraz
Tablet ma zawierać wszystkie potrzebne nam dane, arkusze i programy, oraz gwarantować szybki dostęp do nich. Z tego powodu parametry techniczne sprzętu powinny być kluczowe podczas podejmowania decyzji. Szukajmy procesorów czterordzeniowych i minimum 2 GB pamięci operacyjnej. Dzięki temu nie będziemy się zżymać na opóźnienia w pracy sprzętu i uzyskamy wgląd w pliki tak szybko, jak tego potrzebujemy. Pamięć wewnętrzna jest nie mniej ważna i powinna sięgać od 32 GB wzwyż, przyda się też czytnik kart microSD, które w razie potrzeby powiększą tę przestrzeń, jak również umożliwią transport danych z jednego urządzenia na drugie. Jeśli w naszej pracy pomocna jest możliwość robienia zdjęć, zwróćmy też uwagę na ilość megapikseli oferowaną przez główny aparat tabletu (przednia kamera posłuży raczej do wideopołączeń), zwykle powinno to być ok. 5. Dobór systemu operacyjnego to kwestia osobistych preferencji, w której trudno coś doradzić czy kogokolwiek przekonywać. Każdy powinien przecież pracować tak, jak jest mu najwygodniej.
Połączenie przerwane
Wi-Fi w tabletach to standard, ale zwróćmy uwagę, czy urządzenie posiada też wbudowany modem, abyśmy mieli dostęp do sieci również w miejscach, gdzie nie dociera Wi-Fi – i to najlepiej w standardzie LTE. Wyjście micro HDMI pozwoli przesłać sygnał audio i wideo na monitor bądź telewizor – przydatna funkcja podczas prezentacji. Do tego Bluetooth lub USB 3.0, sami zdecydujmy, czego brakowałoby nam najbardziej, oraz z czym będzie się najczęściej łączył nasz tablet.
Źródło energii
Jak już podkreślano niejednokrotnie powyżej, tablet to urządzenie mobilne, jego egzystencja nie miałaby więc sensu bez pojemnego akumulatora. Czas pracy po naładowaniu podawany przez producenta nie zawsze znajduje odniesienie w rzeczywistości, pomogą za to obiektywne recenzje w internecie. Dostosujmy ten parametr do naszych potrzeb i czasu, który tablet będzie musiał wytrzymać bez dostępu do ładowarki, aby uniknąć przykrej niespodzianki w terenie.
Bezpieczeństwo przede wszystkim.
Dodatki zwiększające bezpieczeństwo danych przechowywanych na tablecie mogą być dla niektórych z nas bardzo istotne. Jest więc standardowy czytnik linii papilarnych, który uniemożliwi osobom trzecim dostęp do urządzenia, jest moduł TPM, wykrywający potencjalne zagrożenia i w ich obliczu blokujący partycję systemową, jest czytnik kart chipowych. Wszystkie te rozwiązania znacząco utrudniają dostęp osób niepowołanych do firmowych, ściśle tajnych danych.
QWERTY także na tablecie
Wreszcie, last but not least, stacje dokujące i klawiatury. Jeśli zaistnieje potrzeba wprowadzenia większej ilości tekstu, nie trzeba już trudzić się z nieporęczną klawiaturą ekranową. Producenci chętnie udostępniają dedykowane klawiatury, czy to połączone z ładowarką do tabletu, czy też będące zupełnie odrębnymi urządzeniami. Wprowadzanie danych w Excelu i wystawianie faktur jest dzięki nim wygodne i szybkie, a użytkownik ma zagwarantowany komfort pracy znany dotąd tylko z laptopów czy komputerów stacjonarnych.