Jaki statyw do telefonu wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli.
Spis treści
Smartfony to dziś nie tylko środek kontaktu ze światem, ale też często potężne narzędzie do robienia zdjęć, niejednokrotnie przewyższające parametrami wiekowe, kurzące się gdzieś w szufladach i zapomniane cyfrówki. Z telefonu zdjęcie dodamy od razu na Instagram, Facebooka, Tumblra, załączymy do maila lub prześlemy mmsem. Możliwości są nieskończone. Nic więc dziwnego, że coraz więcej akcesoriów dotąd zarezerwowanych dla aparatów fotograficznych jest dziś produkowanych w wersji dla smartfonów. Mamy zatem zdalne wyzwalacze, wodoodporne obudowy, dodatkowe obiektywy, wizjery i lampy – te ostatnie rozpropagowała rzecz jasna niekwestionowana królowa selfies, Kim Kardashian.
Po pierwsze stabilność
Wśród wyżej wymienionych dodatków nie mogło zabraknąć statywu. Jest on przeznaczony zarówno dla osób, które swój smartfon traktują jako poważne narzędzie do fotografowania, jak i dla tych, których dłonie nie są zbyt pewne, i którzy potrzebują wsparcia w idealnym, nieporuszonym kadrowaniu. Umożliwi też zrobienie zdjęcia grupowego za pomocą samowyzwalacza, tak aby nikt z obecnych nie poczuł się pominięty. Statywy są lekkie i poręczne, można je więc z powodzeniem zabrać naprawdę wszędzie, a przy tym niedrogie. Możemy wybierać spośród standardowych modeli, opartych na trójnogu, bądź bardziej wymyślnych, np. elastycznych, pozwalających na wygięcie w dowolnej pozycji, lub składanych niczym origami, które po rozmontowaniu będą miały rozmiar karty kredytowej.
Atrybut vlogera
Statywy nieco większych rozmiarów przydadzą się też jako połączenie stabilnego uchwytu z selfie stickiem – możemy np. rejestrować nasz spacer po mieście podczas wakacji i na bieżąco komentować mijane zabytki, a tak nagranym materiałem podzielić się ze znajomymi, którzy urlop mają dopiero przed sobą. Obraz będzie wyraźny, a smartfon dzięki odpowiedniemu oddaleniu obejmie nie tylko nasze twarze, ale też najbliższą okolicę. Statyw sprawdzi się też podczas nagrywania filmów i tutoriali na YouTube, gdy nie mamy wolnych rąk lub chcemy sami być w centrum zainteresowania. Znajdzie także bardziej przyziemne zastosowanie dla śmiertelników, którzy nie szukają kariery w internecie – pomoże się wygodnie skontaktować z bliskimi poprzez wideopołączenie.
Miarka w dłoń
Zdecydowaliśmy już, że sam stabilizator obrazu nie wystarczy, aby uzyskać dobre zdjęcie, i trzeba nabyć statyw. Co należy mieć na uwadze podczas dokonywania wyboru? Zapoznajmy się zawczasu z dokładną wagą, wymiarami i modelem naszego smartfona. Zdecydowanie mniej jest na rynku statywów uniwersalnych, których uchwyty można dostosować tak, aby pasowały do wszystkich telefonów. Pomijając produkty dedykowane wyłącznie konkretnym modelom, niektóre udźwigną np. tylko do 400 gramów obciążenia, inne będą wyposażone w uchwyt zdolny objąć tylko telefon o maksymalnej grubości x centymetrów. Jeśli kupujemy stacjonarnie, koniecznie przymierzmy statyw do sprzętu przed ostateczną decyzją, a jeśli zaopatrujemy się przez internet, sprawdźmy jego parametry fizyczne kilka razy, aby upewnić się, że będzie pasował.
I co teraz?
Spośród modeli statywów szytych na miarę pozostaje wybrać ten, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Czy będzie on lekki, przeznaczony do codziennego noszenia w torebce, czy większy, zabierany jedynie na specjalne okazje, zależy tylko i wyłącznie od nas. Modele elastyczne wydają się być bardziej wszechstronne, ponieważ możemy je nie tylko postawić, ale równie dobrze owinąć wokół gałęzi czy poręczy (przydatne zwłaszcza, gdy nie ma w pobliżu idealnie płaskiej powierzchni). Najbardziej kompaktowe statywy są nie większe od klucz, i też jako breloczek do kluczy mogą być noszone – w razie potrzeby momentalnie zmienią się w akcesorium zapalonego fotografa.
Nie tylko dla smartfona
Przy odrobinie szczęścia może się okazać, że statyw bardziej uniwersalnego zastosowania będzie pasował również do niewielkiej, smukłej cyfrówki, które wielu z nas ma w posiadaniu. Będzie to bardziej uzasadniony wydatek. Statyw dedykowany trzeba wymienić razem z telefonem, ale jeśli uda nam się znaleźć model o dużym zakresie regulacji, posłuży lata, i to w połączeniu z wieloma urządzeniami.