Co zrobić, kiedy telefon zostanie skradziony?
Spis treści
Według policyjnych statystyk liczba kradzieży telefonów komórkowych cały czas maleje. Fakt ten z pewnością cieszy właścicieli smartfonów, jednak nadal warto zachowywać podstawowe zasady bezpieczeństwa. Złodziej nadal ukradnie wypasiony telefon, który kosztował więcej niż minimalna krajowa, szczególnie gdy będziesz go nadmiernie eksponować. Co jednak zrobić, gdy do kradzieży już dojdzie? Jakie kroki należy podjąć? A może uda się odzyskać telefon bez ingerencji policji? Zapoznaj się z naszym dzisiejszym poradnikiem, by wiedzieć, jak postępować w razie kradzieży.
Krok pierwszy: Blokada telefonu komórkowego
Niezależnie, czy zgubisz telefon czy też zostanie on skradziony, należy niezwłocznie zawiadomić operatora, który po identyfikacji zablokuje kartę SIM. Nie przybliży cię to to odnalezienia zguby, jednak zapobiegnie tworzeniu gigantycznych rachunków do zapłaty. Tym bardziej, jeśli do kradzieży doszło za granicami Polski.
Krok drugi: Zgłoś kradzież na policję
Oczywiście sam fakt kradzieży warto zgłosić na policję, nawet jeśli nie wierzysz, że uda się złapać złodzieja. Jest to szczególnie ważne, gdy masz wykupione dodatkowe ubezpieczenie u operatora, które chroni cię przed tego typu zdarzeniami. Wtedy przyda ci się zaświadczenie wydane przez policjanta. Pamiętaj tylko:
- Kradzież zgłoś tylko wtedy, gdy jesteś pewny, że ktoś przywłaszczył Twój telefon. Jeśli okaże się, że zgubiłeś telefon możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
- Koniecznie sprawdź, co masz wpisane w zaświadczeniu. Jeśli chcesz, aby operator wypełnił warunki ubezpieczenia, charakter zgłoszenia może dotyczyć tylko kradzieży.
Zaświadczenie potrzebne jest również do blokady numeru IMEI, dzięki której skradziony telefon nie będzie mógł zostać wykorzystany w krajowych sieciach komunikacyjnych. Niestety, blokada numeru IMEI działa jedynie w kraju, w którym został zgłoszony dany wniosek – jeśli telefon zostanie wywieziony za jego granice, złodziej może go normalnie użytkować czy sprzedać.
Krok trzeci: Zablokuj numer IMEI
Aby założyć blokadę, musisz skontaktować się ze swoim operatorem, udając się do salonu sprzedaży. Przy sobie musisz mieć następujące dokumenty:

- zaświadczenie z policji o dokonaniu kradzieży
- dokument tożsamości
- dokument z numerem IMEI. Mogą to być: paragon lub faktura VAT, karta gwarancyjna, umowa z operatorem lub umowa kupna/sprzedaży.
W salonie musisz złożyć pisemny wniosek, na podstawie którego operator zablokuje numer IMEI w ciągu 1 dnia roboczego.
Krok czwarty: Duplikat SIM
W salonie operatora poproś o duplikat karty SIM, a także odblokuj możliwość wykonywania połączeń wychodzących.
Lokalizacja telefonu
Jeśli nie jesteś pewien czy telefon został ukradziony, a chcesz dowiedzieć się, gdzie się obecnie znajduje, możesz skorzystać z oprogramowania dostarczanego przez firmy tworzące aplikacje mobilne. Są dostępne zarówno wersje darmowe jak i płatne. Jedynym warunkiem zlokalizowania telefonu jest jego obecność w Internecie. Wystarczy, że złodziej surfuje po stronach www lub po prostu ma aktywną łączność internetową. W sklepach z aplikacjami są dostępne również aplikacje, które można zainstalować zdalnie, gdy telefon jest już skradziony lub zgubiony. Bardzo często tego typu oprogramowanie jest udostępniane przez firmy zajmujące się bezpieczeństwem np. Avast.
Android
Jedną z możliwości jest wykorzystanie lokalizatora dostarczonego przez Google. Wystarczy, że wykonasz poniższe kroki:
- Wejdź na stronę „Menedżer urządzeń Android” https://www.google.com/android/devicemanager i zaloguj się na swoje konto.
- Zezwól na korzystanie z danych lokalizacyjnych.
- Od tej chwili możesz bez problemu zlokalizować swój telefon za pomocą mapy Google lub poprzez wykonanie połączenia telefonicznego. Przy drugiej opcji, smartfon będzie dzwonił przez 5 minut na maksymalnych ustawieniach głośności
- Z poziomu menadżera urządzeń, można kliknąć w link wysyłający na telefon zapytanie o możliwość zdalnego wymazania danych. Teraz wystarczy na telefonie zaznaczyć odpowiednie opcje (np. „Usuń wszystkie dane”). Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie w przypadku kradzieży telefonu.
Windows Phone
„Znajdź mój telefon” to funkcja wbudowana w system Microsoftu. Umożliwia:

- zablokowanie telefonu
- usunięcie danych
- włączenie dzwonka
- zlokalizowane urządzenia
Aby zlokalizować telefon musisz wykonać następujące kroki:
- Wejdź na stronę windowsphone.com
- W menu kliknij „Mój telefon”, a następnie zaloguj się do witryny za pomocą Windows Live ID wykorzystywanego na smartfonie.
- Wybierz opcję „Znajdź mój telefon” i wykonaj polecenia wyświetlane na ekranie. Należy je wykonać tylko przy pierwszym logowaniu.
W tym samym miejscu można wykonać pozostałe czynności wymienione powyżej.
iOS
Podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich systemów, Apple postanowiło przygotować podobne narzędzie dla swoich użytkowników. Obecnie funkcji „Find my iPhone” nie można dezaktywować bez znajomości hasła do iCloud, dzięki czemu telefon bardzo szybko staje się bezwartościowy dla złodzieja.
Find my iPhone umożliwia:
- lokalizację telefonu
- odtworzenie dźwięku
- blokadę telefonu
- wymazanie pamięci (włączenie tej funkcji uniemożliwi dalsze lokalizowanie urządzenia).
Położenie telefonu zostanie pokazane po zalogowaniu się do panelu iCloud.com/find. Co ważne, przejście w tryb „Utracony”, zablokowanie lub wymazanie telefonu jest możliwe nawet jeśli urządzenie jest wyłączone. Ważne, abyś pamiętał o włączeniu funkcji „Znajdź mój iPhone” na swoim telefonie.
Pamiętaj więc, by przy zakupie nowego smartfona aktywować odpowiednie funkcje. Warto również synchronizować dane lub robić regularnie backup.