Jaki laptop z Windows 10 wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli.
Spis treści
Technika rozwija się bardzo szybko, szczególnie ta związana bezpośrednio z informatyką. Watro być na bieżąco z nowymi rozwiązaniami, gdyż dostarczają one możliwości, o jakich wcześniej nie można było marzyć. Z tego względu warto zainwestować w laptop z systemem Windows 10. Jaki sprzęt wybrać, aby najlepiej odpowiadał naszym oczekiwaniom?
Na początek warto zadać sobie pytanie, dlaczego warto decydować się na tego typu zakup? Oprócz przedstawionych wyżej argumentów, przekonać może specyfikacja nowego systemu od Microsoft. Windows 10 jest bowiem nowatorski w porównaniu ze swoimi poprzednikami. Tym, co go wyróżnia jest przede wszystkim continuum: możliwości pracy w różnych trybach i na różnych urządzeniach i automatyczne dobieranie do nich najlepszych rozwiązań technicznych. Przykładowo Windows 10 pracujący w trybie laptopowym przypomina do złudzenia Windows 7 z jego charakterystycznym menu i grafiką, natomiast po zastosowaniu tego samego systemu na tablecie z obsługą dotykową (obserwacja ta dotyczy przede wszystkim komputerów konwertowalnych), panel upodabnia się od razu do interfejsu Windows 8 z nieodłącznymi kafelkami.
Kolejnym wyróżnikiem jest nowoczesna przeglądarka Microsoft Edge. Jest wyposażona w prosty, intuicyjny interfejs oraz nowoczesne funkcje ułatwiające pracę z internetem. Można do nich zaliczyć narzędzia pozwalające na dodawanie notatek, podkreślanie, rysowanie i pisanie komentarzy bezpośrednio na wyświetlanej stronie on-line. Różnie ciekawą pomocą jest automatyczne usuwanie przez system wszystkich elementów, które mogłyby rozpraszać lub zakłócać czytanie strony wyświetlanej w trybie odczytu. Zwiększa to w dużym stopniu efektywność i komfort pracy z siecią.
Znaczną pomocą dla użytkowników może być także wirtualny asystent systemu sterowany głosowo. Zaletą tej nowinki jest fakt, że za pomocą poleceń głosowych można uzyskać bardzo wiele użytecznych informacji oraz umówić spotkanie czy nawigować w sieci. Co istotne, komendy, jak pokazały testy wersji anglojęzycznej, nie muszą być już wydawane w sztucznym „dialekcie” zrozumiałym przez system, a są automatycznie wyłapywane z naturalnej mowy. Innym udogodnieniem, który przypadnie do gustu przede wszystkim zapalonym graczom jest DirectX 12. Daje lepsze efekty graficzne, zwiększa wydajność urządzenia w trakcie rozgrywek dzięki odciążeniu systemu. Jest to tym bardziej interesujące rozwiązanie, że twórcy gier będą pisali swoje propozycje pod nowe API.
Ci, którzy nie są przekonani dowodami technicznymi, powinni pamiętać, że Windows 10 jest darmowy. Co więcej ma mnóstwo dodatków. Są to przede wszystkim gadżety znane z poprzednich systemów jak zegar, kalendarz, miernik, układanka, nagłówki RSS, pogoda czy pasek boczny gadżetów. Różnica polega na tym, że teraz są one prezentowane w formie aplikacji, gdyż wymagają tego rygory bezpieczeństwa. Wcześniej Microsoft dostawał bowiem informacje, że gadżety w klasycznej postaci mogą służyć do szpiegowania użytkowników komputerów i przejmowania przesyłanych przez nich danych. Stąd innym istotnym dodatkiem jest Servis Pack dedykowany Windows 10. Ma on za zadanie między innymi chronić komputer i podnosić wydajność jego parametrów technicznych.
Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze
Ważne jest, aby zwracać uwagę na markę laptopa, gdyż bezpieczniej jest wybrać urządzenie produkowane przez firmę, która specjalizuje się w tej gałęzi elektroniki. Daje to gwarancję, że kupiony sprzęt będzie najwyższej klasy technicznej. To wiąże się także w naturalny sposób z nowoczesnością stosowanych rozwiązań. Warto jest także zwrócić uwagę na klasę procesorów. Dobrze, żeby były tworzone w zgodzie z najnowszymi standardami, ma to realne przełożenie na wytrzymałość laptopa, jego wydajność i żywotność. Lepiej zainwestować w droższy sprzęt i mieć gwarancję, że nie zepsuje się po kilku miesiącach. Należy też zwrócić uwagę na to, aby specyfikacja była dostosowana do faktycznych potrzeb wybierającego. Nie ma sensu inwestować w laptop o wyjątkowo wysokich parametrach, jeśli używa się jedynie podstawowych funkcji.
Szczególnie warty uwagi jest laptop Dell Inspiration z procesorem Intel Core i 5, pamięcią RAM 4 GB i pojemnością dysku 500 GB. Asus GL 552 VW z kolei ma jeszcze lepsze osiągi techniczne: procesor i 7 oraz podwójną pamięć RAM oraz pojemność dysku w stosunku do propozycji Dell. Modelami dla mniej wymagających są komputery od Lenovo, których pamięć RAM nie przekracza 2GB, a pojemność dysku ma 32 GB. Najważniejsze jest jednak, że wszystkie te laptopy mają system Windows 10.
Wybór jest zawsze kwestią trudną, ale znając swoje oczekiwania łatwiej jest dostosować sprzęt do potrzeb.
Słuchanie muzyki to dla wielu niezawodna metoda na relaks. Ale coraz częściej pojawia się jednak wątpliwość, który ze sposób słuchania ulubionych utworów: przez słuchawki czy przez głośniki daje większe odprężenie i satysfakcję. Co zatem lepiej wybrać, aby cieszyć się dobrą jakością dźwięku i wygodą jego odbioru?
Zastosowanie
Przeznaczenie obu urządzeń jest identyczne: mają one reprodukować dźwięki i pozwalać na ich swobodne odsłuchiwanie. Jednocześnie ich specyfika jest diametralnie różna. Wybór zależy więc od potrzeb oraz oczekiwań kupującego. Słuchawki z powodzeniem stosuje się w przypadku, gdy muzyka ma być słuchana indywidualnie, w miejscach gdzie jej głośne odtwarzanie mogłoby przeszkadzać innym osobą lub w ruchu, a więc w trakcie uprawiania sportów. Najczęściej są używane przez biegaczy, pływaków, miłośników spacerów, rowerzystów, osoby uprawiające jogę, jogging i tai – chi. Z kolei głośniki są polecane tym, którzy słuchanie muzyki traktują jako autonomiczną czynność, a nie umilenie jakiejś innej aktywności, ponadto odtwarzają ją stacjonarnie w pomieszczeniach o dobrej akustyce lub zależy im na możliwość cieszenia się dźwiękami w większym gronie słuchaczy. Jest również jedynym akceptowalnym rozwiązaniem dla kierowców. W ich przypadku stosowanie słuchawek może być niebezpieczne, bo ogranicza percepcję tego, co dzieje się na drodze.
Wady i zalety rozwiązań
Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Pod względem wygody np. słuchawki dają możliwość słuchania muzyki w dowolnym miejscu i czasie oraz o dowolnej głośności. Głośnik z kolei daje lepszą jakość odsłuchu i nie zmusza do wkładania niczego do uszu, ale głośność puszczanej muzyki i pora jej słuchania są limitowane przez reguły nieprzeszkadzania innym osobom. Pod względem konstrukcji, słuchawki ze swoim kształtem i materiałami, z których są wykonane nie są specjalnie trwałe. Łatwo się plączą i rwą (szczególnie jeśli są stosowane podczas uprawiania aktywności fizycznej), a dodatkowo niszczą się przez bezpośredni kontakt ze skórą, potem czy wilgocią. Głośniki, jako że przeważnie są stacjonarne i stanowią solidnie zespolony sprzęt nie są narażone na tak łatwe uszkodzenia. Nawet jeśli mówimy o głośnikach mobilnych to są one wyposażone w specjalne systemy ochrony przed pyłem, deszczem i wstrząsami. Jednocześni trzeb zauważyć, że koszt ewentualnej naprawy obu urządzeń jest odmienny. Zwykle cena najtańszych słuchawek wynosi kilkanaście złotych, gdy naprawa średniej jakości głośnika pochłania najmniej kilkadziesiąt. Słuchawki są bez wątpienia bardziej mobilne od głośników, nawet jeśli porównamy je z małymi kolumnami przenośnymi, ale to właśnie drugie z wymienionych rozwiązań pozwala na uzyskanie większej rozpiętości efektów akustycznych przy odtwarzaniu (choćby mono czy stereo). Głośniki mają również tę zaletę, że można ich używać w sytuacjach, w których słuchawki się nie sprawdzają np. podczas kąpieli czy przebierania się.
Podsumowując, słuchawki są doskonałym rozwiązaniem dla miłośników sportów, osób, które lubią słuchać muzyki w miejscach publicznych i którym nie zależy na filharmonijnej jakości dźwięku, choć trzeba przyznać, że efekty oferowane przez słuchawki WiFi czy studyjne mogą zadziwić najbardziej wybrednych melomanów. Z kolei głośniki są polecane słuchaczom stacjonarnym, którzy preferują tradycyjny odbiór muzyki, a nie lubią być ograniczani przez kable i słuchawki, nawet za cenę dyskomfortu wynikającego z obecności dźwięków zewnętrznych, jak hałas ulicy czy rozmowy domowników, które zakłócają odbiór.
Koszt obu rozwiązań
Cena obu rozwiązań jest zależna od zaawansowania technicznego poszczególnych modeli, a w przypadku głośników, dodatkowo od rozmiaru kolumn. Małe głośniki typu 2.0 czy 2.1, czyli takie, których z powodzeniem można używać w warunkach domowych kosztują od 100 PLN (np. model marki Xquisit), przez kilkaset złotych(poczynając od ekonomicznych propozycji od firm Philips czy Gizmo, po zaawansowane modele z dotykowymi panelami, obsługą rozmów, możliwością pracy do 8 godzin i zasięgiem dźwięku do 15 metrów, których cena waha się w granicach 500 PLN), na kilku tysiącach kończąc za sprzęt w pełni profesjonalny. Koszt słuchawek z kolei to wydatek od kilkudziesięciu złotych (modele Panasonic, Philips, Sennheiser) po kilkaset, jak propozycje od Apple, Superlux czy marki Adidas.
Dokonując wyboru, warto wziąć pod uwagę powyższe zestawienie, jednak przede wszystkim trzeba rozważyć, jaką rolę ma spełniać sprzęt i na tej podstawie decydować. Wtedy wybór będzie trafiony.