Jaki bezlusterkowiec do 1500 zł? Ranking 5 najlepszych modeli.
Spis treści
Stawiając swoje pierwsze kroki w świecie fotografii, wielu młodych adeptów zastanawia się jaki aparat wybrać. Obecnie rynek aparatów fotograficznych oferuje naprawdę sporo możliwości. Najpopularniejszymi i zarazem najchętniej wybieranymi aparatami fotograficznymi są bezsprzecznie lustrzanki.
Przed kupnem sprzętu warto jednak zastanowić się, jaka konstrukcja będzie dla nas odpowiednia. Mimo niesłabnącej popularności, lustrzanki wiodą na rynku prym. Jednak coraz chętniej wybiera się aparaty bezlusterkowe, które wielu fotografów uważa za przyszłość fotografii.
Aparaty bezlustrowe, zwane inaczej systemowymi, pojawiły się na rynku zaledwie parę lat temu i zaskarbiły serca wielu fotografów. W artykule podpowiemy, dlaczego warto zainteresować się aparatem bezlustrowym, na jakie cechy postawić, kupując swój wymarzony bezlusterkowiec oraz na jakie parametry zwrócić uwagę.
Dlaczego warto wybrać aparat bezlustrowy?
Co ciekawe, bezlusterkowce powoli opanowują rynki na niemal wszystkich kontynentach, a najmniej popularne są właśnie w Europie. W samej Japonii już w 2012 roku bezlusterkowce opanowały 50% rynku, w Stanach Zjednoczonych bezluterkowce stanowiły 20% wszystkich sprzedawanych aparatów, a w Wielkiej Brytanii 30%.
Brak lustra powoduje, że aparaty systemowe mogą mieć o wiele mniejsze gabaryty. Dzięki temu są lżejsze i lepiej trzymają się w dłoni. Brak lustra nie oznacza jednak gorszej matrycy. Aparaty bezlustrowe wyposażone są najczęściej w matryce APS-C, czyli te, których używa się w cyfrowych lustrzankach.
Aparaty bez lustra wyposażone są w najnowsze osiągnięcia technologiczne. Znajdziemy w nich dotykowe ekrany, czy korpusy wykonane z lekkich, a zarazem solidnych materiałów. Poza tym jakość kręconych filmów oraz robionych zdjęć stoi na porównywalnym lub na wyższym poziomie niż popularnych lustrzanek w tym przedziale cenowym.
Aparaty bez luster łączą najlepsze cechy kompaktów i lustrzanek. Odznaczają się małą wagą i niewielkimi wymiarami. Poza tym oferują świetną jakość zdjęć i filmów, możliwość wymiany obiektywów oraz pełną regulację obrazu.
Na co zwrócić uwagę?
Warto zwrócić uwagę na dostępność obiektywów do konkretnego modelu aparatu. Bezlusterkowce są stosunkowo młodym elementem rynku fotograficznego i w tym wypadku nie mamy aż tak dużego wyboru, jak w przypadku obiektywów do lustrzanek. Mimo to istnieją specjalne adaptery, które umożliwiają wykorzystanie optyki z aparatów lustrzanych. Zwróć uwagę, czy przejściówki oraz obiektywy będą kompatybilne z Twoim bezlusterkowcem.
Podczas fotografowania w słoneczne dni oraz w ostrym świetle, warto wybrać sprzęt wyposażony w wizjer. Umożliwi on lepszą widoczność i kontrolę kadru, a także jego późniejsze przycinanie. Treści wyświetlane przy ostrym świetle będą mało czytelne.
Wybór aparatu powinien być poprzedzony sprawdzeniem ilości, a także ceny dostępnych obiektywów. Poza tym zwróćmy uwagę na drenaż baterii. Bezlusterkowce pozwalają wykonać średnio około 400 zdjęć na jednym cyklu ładowania. W związku z tym ich możliwości pod tym względem są nieco gorsze niż aparatów z lustrami.
Istotne parametry bezlusterkowców
Jednym z ważniejszych parametrów jest fizyczny rozmiar matrycy- na ogół, im większa, tym lepsze zdjęcia będziemy mogli wykonać. Warto również zwrócić uwagę na szybkość migawki, tutaj z kolei im krótszy czas mignięcia, tym lepiej. Dobrej klasy migawki w aparatach bezlustrowych są w stanie mignąć nawet w 1/60000 sekundy.
Zakres ISO również ma znaczenie. Warto postawić na w miarę szerokie spektrum na poziomie od około 100 do 25600. Większość aparatów oferuje bardzo zbliżone zakresy. Dobrze byłoby, gdyby nasz aparat posiadał stabilizację obrazu oraz solidny i szybki autofokus. Aparat powinien posiadać również ogniskową o wielkości minimum 24 mm.
Istotnym parametrem jest również minimalna wartość przesłony. Im mniejsza wartość, tym lepiej, ponieważ aparat będzie w stanie robić dobre zdjęcia w kiepskich warunkach oświetleniowych. Podawana jest w dwóch wartościach, np. f/2.0 – f/3.0. Pierwsza z nich określa minimalne ustawienie przesłony bez zooma, natomiast druga z maksymalnym przybliżeniem obrazu.
Jeżeli zależy nam na kręceniu filmów, postawmy na sprzęt wyposażony w mikrofon, który dobrze zbierze dźwięki z otoczenia. Poza tym aparat powinien nagrywać filmy w standardzie minimum Full HD. Warto postawić na sprzęt umożliwiający zapis wideo w 60 klatkach na sekundę w jakości Full HD lub MP4.
W przypadku zdjęć dobrze, jeśli aparat będzie zapisywał zdjęcia w surowym formacie RAW bez kompresji, a tym samym strat na jakości. Zdjęcia zapisywane w tym formacie zajmują sporo miejsca, dlatego aparat powinien posiadać również pojemną pamięć wewnętrzną lub slot na karty pamięci.
Większość nowoczesnych aparatów bezlusterkowych oferuje również łączność z innymi urządzeniami za pomocą modułu sieci bezprzewodowej Wi-Fi, a także NFC. Jeżeli zamierzamy zgrywać zdjęcia do chmury lub lokalnego dysku sieciowego, warto wybrać te opcje.