Bezlusterkowiec czy lustrzanka – co wybrać?
Spis treści
Stajesz przed dylematem kupna aparatu, jednak nie wiesz, który wybrać? Parę lat temu wybór był dosyć mocno ograniczony, a zarazem prostszy. Mogliśmy kupić niewielkich rozmiarów kompakt, który służył osobom mniej wymagającym, lub lustrzankę uważaną za sprzęt dla profesjonalistów.
Obecnie dla osób chcących zająć się fotografią w sposób amatorski lub pół-profesjonalny producenci aparatów przygotowali pokaźną ofertę swoich urządzeń. Możemy wybierać między szeroką gamą aparatów kompaktowych, lustrzanek, a także bezlusterkowców.
Każdy z tych aparatów możemy kupić w bardzo różnych cenach, jednak czy opłaca się inwestować spore sumy na sprzęt dla osoby stawiającej pierwsze kroki w świecie fotografii? W artykule porównamy cechy popularnych lustrzanek oraz zyskujących na popularności aparatów bezlusterkowych.
Wizjer optyczny kontra elektroniczny
Większość mniej obeznanych osób nie wie, że to właśnie od wizjera w dużej mierze zależy komfort robienia zdjęć. Jest to często pomijalny aspekt, który ma kolosalny wpływ na wygodę fotografowania.
Czym w ogóle jest wizjer? Jest to element przyrządu optycznego, który służy do określania granic zdjęcia, a także nakierowywania aparatu na wybraną kompozycję. Wizjery dzielimy na optyczne oraz elektroniczne. Obecnie rolę wizjera coraz częściej spełniają również ekrany LCD, czy AMOLED.
Optyczny wizjer jest domeną aparatów z najwyższej półki. Jest to swego rodzaju old school. Fotograf widzi obraz dzięki systemowi luster, czyli wizjerem optycznym. Jest to rozwiązanie, które wymaga o wiele większej ilości miejsca, niż wizjer elektroniczny.
Wizjer optyczny pozwala widzieć gołym okiem to, co zostanie sfotografowane. Poza tym nie generuje tzw. lagów, czyli opóźnień obrazu, które występują na ekranach. Kolejną zaletą wizjera optycznego jest szybsze kadrowanie. Warto wiedzieć, że optyczne wizjery nieznacznie ucinają boki kompozycji- średnio około 5% całego obrazu.
Wizjer elektroniczny to nic innego jak malutki wyświetlacz z ogromną rozdzielczością. Tego typu wizjery nie ucinają kadru zdjęcia. Poza tym w przeciwieństwie do wizjerów optycznych umożliwiają podgląd wykonanego zdjęcia, czasem również z jego powiększeniem. Niestety obciążają matrycę aparatu, przez co szybciej się ona nagrzewa. Mają również wpływ na drenaż baterii aparatu.
Fotografowanie
Jakość zdjęć w głównej mierze zależy od wielkości matrycy. W większości lustrzanek, a także bezlusterkowców średniej klasy stosuje się matrycę typu APS-C, która umożliwia robienie bardzo dobrych fotografii. Co ciekawe, lustrzanki z tą sama matrycą mogą być nawet parokrotnie droższe od bezlusterkowców.
Niezwykle ważną sprawą jest autofokus. Tutaj bezlusterkowce ustępują miejsca lustrzankom. Te pierwsze wyposażone są najczęściej w detekcję kontrastu, natomiast droższe modele posiadają również detekcję fazy. Większość lustrzanek posiada autofokus z detekcją fazy. Lustrzanki lepiej łapią ostrość przy mniejszym natężeniu światła, a także cały proces trwa o wiele szybciej niż w bezlusterkowcach.
Jeżeli przykładamy uwagę do wizjera, ucieszyć może nas fakt, że posiada go praktycznie każda lustrzanka i jest to najczęściej wizjer optyczny. Średniej kasy bezlusterkowce wyposażone są w ekranik LCD lub AMOLED, który jest prostszy w obsłudze, jednak nie sprawdza się tak dobrze, jak wizjer. Niektóre droższe modele bezlusterkowców posiadają wizjery elektroniczne- połączenie zalet ekranów i wizjerów optycznych.
Lustrzanki wyróżniają się nieco bardziej skomplikowaną obsługą. Mnogość pokręteł, przycisków i suwaków może powodować ból głowy, zwłaszcza u adepta fotografii. Mimo zaawansowanych możliwości manualnego ustawiania kompozycji większość amatorów, a nawet pół-profejsonalistów nie korzysta z tych dobrodziejstw i zdaje się na tryb automatyczny. Bezlusterkowce również pozwalają na manualne określanie parametrów zdjęć, jednak z reguły oferują mniejszą funkcjonalność.
Filmowanie
Wymieniona w drugiej kolejności, jednak równie ważna funkcja obecnych aparatów. Aparaty świetnie radzą sobie z nagrywaniem wideo oraz przechwytywaniem dźwięku. Nawet niektórzy filmowcy zamiast profesjonalnych kamer, używają właśnie profesjonalnych aparatów.
Większość przyzwoitych aparatów, zarówno bez lustra, jak i z lustrem, oferuje nagrywanie w Full HD, a nawet i 4K w 30 klatkach na sekundę. Niektóre, lepsze konstrukcje pozwolą również zapisywać obraz w 40, 50, a nawet 60 kl./s. Na rynku znajdziemy również urządzenia zapisujące filmy w formatach MP4 lub AVCHD.
Wielkość i ergonomia
Nie jest tajemnicą, że lustrzanki swoje ważą, a ich spora konstrukcja wynika głównie z obecnych w środku luster. Do rozmiarów samego korpusu należy dodać również ciężką optykę, która czasem może ważyć nawet 0.5 kg, a mówimy o samym obiektywie.
Bezlusterkowce dzięki miniaturowej elektronice mogą być nawet 3-krotnie mniejsze i lżejsze, a zastosowanie obiektywów typu „naleśnik” sprawia, że spokojnie zmieszczą się do kieszeni. Różnicę w wymiarach obydwu urządzeń odczujemy szczególnie mocno przy całodniowych wędrówkach po górach lub spacerach po mieście.
Polecane aparaty