Jaką latarkę policyjną wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli.
Spis treści
Latarki policyjne niezbędne są nie tylko funkcjonariuszom z amerykańskich filmów – również w polskich realiach mogą znaleźć zastosowanie. Przydadzą się pracownikom policji, straży miejskiej, służb granicznych czy firm ochroniarskich. Ważne, by były wykonane z trwałych materiałów i wodoszczelne, oraz zapewniały silny strumień świetlny, pomocny podczas patrolu czy przeszukania. Latarka może nawet znaleźć zastosowanie podczas kierowania ruchem! Poniżej krótkie omówienie najważniejszych cech sprzętu policyjnego, które powinno ułatwić dokonanie słusznego wyboru.
Energię do pracy latarka może czerpać z akumulatorów litowo-jonowych (nawet do 10h nieustannego świecenia), które ładujemy z sieci 230V lub zapalniczki samochodowej 12V. Alternatywą są baterie LR20 (do 30h pracy), przed zakupem warto więc zastanowić się, czy wygodniej będzie nam doładować akumulator, czy po prostu wymienić baterie na nowe. Sprzęt akumulatorowy jest zwykle cięższy od tego zasilanego bateriami. Trzeba mieć też na uwadze, że od latarek policyjnych wymaga się zwykle silnego strumienia światła na 100% mocy, więc częste ładowanie będzie koniecznością.
Producenci prześcigają się w dodawaniu kolejnych trybów pracy do swoich urządzeń, tymczasem dla zastosowania policyjnego przydadzą się te najbardziej podstawowe, czyli: ekonomiczny (przydatny podczas długiej pracy urządzenia na wyładowanych bateriach), ratunkowy (nadaje sygnał S.O.S.), ewentualnie stroboskopowy, czyli błyskający.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze latarki policyjne
Przed zakupem koniecznie sprawdźmy klasę wodoszczelności sprzętu, inaczej używanie go w silnym deszczu może zakończyć się ponowną wizytą w sklepie… Klasa IPX4 powinna być wystarczająca w przypadku latarki policyjnej. Obudowa z aluminium będzie chronić urządzenie przed upadkiem, a jeśli będziemy zmuszeni użyć go jako broni, również pozostanie bez uszczerbku. Przydatnym dodatkiem okaże się także pas lub karabińczyk, dzięki którym latarkę można zawiesić na ramieniu lub przypiąć do paska.
Stosowane we współczesnych latarkach diody LED są niemal nieśmiertelne, nie trzeba sobie więc zawracać głowy ich wymianą (warto przyjrzeć się diodom marki Cree, najpopularniejszym na rynku i najbardziej polecanym). Reflektor soczewkowy powinien być wyposażony w zoom, dzięki czemu użytkownik może wybrać pomiędzy skupionym światłem o dużym zasięgu i krótszym, rozproszonym, oświetlającym całą najbliższą okolicę.
Co powinna posiadać
Latarka policyjna powinna odznaczać się niewielką wagą, jako że przez długi czas może znajdować się w dłoni, np. podczas patrolowania terenu. Większość modeli waży ok. 200-400 gramów, w zależności od źródła zasilania i zastosowanych materiałów. Standardowa długość do 20-30 cm, chyba że zdecydujemy się na model służący również do samoobrony. Jest on wyposażony w przedłużony, wzmocniony korpus, który posłuży za pałkę – można nim próbować znokautować przeciwnika bądź wytrącić mu broń z ręki.
W sprzedaży dostępne są również latarki policyjne z nakładką sygnalizacyjną w kolorze czerwonym, którą wkręca się w reflektor. Umożliwia ona kierowanie ruchem z wykorzystaniem wszystkich standardowych trybów pracy.