Jaka klawiatura do Macbooka? Ranking 5 najlepszych modeli.
Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/adrianzych/domains/preview3.leadcollector.pl/public_html/wp-content/plugins/wordpress-23-related-posts-plugin/init.php on line 215
Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/adrianzych/domains/preview3.leadcollector.pl/public_html/wp-content/plugins/wordpress-23-related-posts-plugin/recommendations.php on line 264
Powiedzieć, że kolejne akcesoria od Apple zawsze wywołują zamieszanie w internecie, to nic nie powiedzieć. Dowolny artykuł na ich temat, niezależnie od jego wydźwięku, zawsze kończy się walką na noże w komentarzach. Sympatycy bronią iGadżetów do ostatniej kropli krwi, a przeciwnicy z równą zażartością udowadniają ich bezużyteczność i zawyżoną cenę – nawet jeśli nie mieli osobiście styczności z Applowymi produktami. Nie sposób rozstrzygnąć, kto ma rację: pewnie każdy po trochu, prodkty z Cupertino nie są pozbawione wad i potrafią nadepnąć użytkownikowi na odcisk. Na szczęście rynek jest aktualnie na tyle bogaty w ofertę myszy i klawiatur, że interesy obu grup można bez trudu pogodzić. Nawet posiadacze MacBooków nie są zdani wyłącznie na łaskę Apple i mogą dokupić klawiaturę innego producenta, która będzie kompatybilna z ich sprzętem. Tak samo posiadacze laptopów i pecetów innych marek mogą zainwestować w Magic Keyboard, bezprzewodowe urządzenie peryferyjne z logo nadgryzionego jabłka.
Specyficzny układ makowych klawiatur nie wszystkim będzie odpowiadał i nie wszyscy będą w stanie się do niego przyzwyczaić. Położenie klawiszy control, option i command z pewnością będzie stanowiło wyzwanie dla nowych użytkowników i niejednokrotnie stanie się źródłem irytacji, gdy omyłkowo skasujemy cały tekst bądź włączymy nieznaną funkcję. Z drugiej strony, każda nowa klawiatura różni się od wcześniej posiadanego modelu choćby takimi drobiazgami, jak długość spacji czy shiftu. Jest to więc kwestia nawyku – fakt, że wyrobienie go sobie po przesiadce na Magic Keyobard może zająć dłuższą chwilę. Czy warto w ogóle próbować, czy lepiej od razu przesiąść się na zamiennik?
Magic Keyboard jest lekka i kompaktowa – to z pewnością jedna z najmniejszych klawiatur dostępnych na rynku. Ma niski profil (płaskie klawisze), dzięki czemu pisanie na niej staje się naprawdę komfortowe, a przy tym ciche. Z komputerem łączy się przez Bluetooth, jest więc w pełni bezprzewodowa i nie zajmuje portów USB. Design typowy dla akcesoriów Apple – jedni będą nim zachwyceni, inni nie będą pod wrażeniem, tak czy inaczej stanowi spójną całość z innymi urządzeniami spod znaku nadgryzionego jabłka. MK czerpie energię do pracy z akumulatora, którego pełne naładowanie przez dedykowany kabel Lightning starcza na przynajmniej miesiąc pracy. Niewątpliwie brakuje tu podświetlenia, chwalonej cechy klawiatur z MacBooków, która ułatwia pracę w ciemnych pomieszczeniach. Nie ma też bloku numerycznego (nic dziwnego, nie uświadczymy go przecież też w MacBookach), co generuje powód do narzekań dla osób regularnie z niego korzystających. Z pewnością Magic Keyboard nie jest przełomowym produktem, który zdoła do siebie przekonać rzesze sceptyków. Oferuje znane rozwiązania i innowacyjny system zasilania, a wszystko to za typową dla Apple cenę, która nie należy do najniższych. Jeśli nie jesteśmy skłonni przepłacać, warto rozejrzeć się za alternatywą.
Bardziej i mniej znane marki (do tych pierwszych należy choćby Logitech) wykorzystują fakt, że Apple wysoko się ceni, i oferują znacznie (lub tylko nieco) tańsze odpowiedniki ich akcesoriów. Niektóre bezpardonowo kopiują styl i rozwiązania marki z Cupertino, oferując identyczny układ klawiszy, połączenie przez Bluetooth, niski profil i niewielkie gabaryty. Można również trafić na ciekawe modele ładowane przez panel solarny. Niestety, im niższą półkę cenową bierzemy pod uwagę, tym gorsza jakość wykonania i komfort pracy. Konieczne jest częste ładowanie lub stałe połączenie przewodowe, klawisze działają głośno, a całość szybko zaczyna nosić wyraźne ślady użytkowania. Warto o tym pamiętać przy próbie zaoszczędzenia funduszy i wcześniej w miarę możliwości zapoznać się z testami danego sprzętu.
Magic Keyboard z pewnością nie sprawdzi się we wszystkich zawodach – księgowi czy programiści będą preferowali standardowy układ, często z dodatkiem bloku numerycznego. Gracze również mogą nie być zachwyceni, zwłaszcza jeśli do nawigowania postacią lubią używać strzałek. Z kolei tworzenie tekstów o dużej objętości wydaje się być na urządzeniu Apple szybsze i lżejsze, choć dużą rolę będzie w tym przypadku odgrywało przyzwyczajenie do nietypowego rozmieszczenia klawiszy, szczególnie dolnego rzędu. Na plus MK działają solidne wykonanie, cicha praca i długi czas działania po naładowaniu. Jeśli te argumenty nie do końca nas przekonują, warto przeszukać rynek i wybrać jakościowy zamiennik bądź konwencjonalną klawiaturę.