Jaki telewizor do firmy? Ranking 5 najlepszych modeli.
Telewizory opuściły pomieszczenia socjalne i wyszły na salony. W domach i mieszkaniach goszczą już od dawna, często każdy pokój wyposażony jest w osobny odbiornik. Co się tyczy rozwiązań biznesowych, zestaw TV jest coraz częściej spotykanym sprzętem w biurach, a jego głównym zadaniem nie jest bynajmniej dostarczanie rozrywki pracownikom w czasie przerwy.
Recepcje, biura projektowe, biura podróży, agencje reklamowe, a także architekci i designerzy – telewizor przydaje się przedsiębiorcom z różnych segmentów biznesu. Wyświetli prezentację, grafikę, film, materiały reklamowe, projekt CAD, a wszystko to w dowolnej oprawie muzycznej. W oczach klienta przedstawienie produktu czy usługi za pomocą tego sprzętu to kilka dodatkowych punktów do oceny profesjonalizmu obsługi. Przekaz wizualny jest jednocześnie najbardziej bezpośredni i najlepiej trafia do konsumenta, co w ostatecznym rozrachunku oszczędza czas i wyklucza ewentualne niedomówienia. Informatyczny termin WYSIWYG (what you see is what you get – dostajesz to, co widzisz) byłby więc w przypadku telewizora jako wsparcia biznesu jak najbardziej na miejscu.
Dlaczego akurat TV?
Nie każda firma to korporacja dysponująca własną salą konferencyjną z projektorem. Warunki lokalowe mniejszych przedsiębiorstw bywają mocno ograniczone, nie inaczej jest z budżetem: koszt projektora (i okresowej wymiany jego lampy), ekranu i montażu zestawu znacznie przewyższa cenę, jaką zapłacimy za telewizor o zadowalającej liczbie cali. Do tego należy doliczyć jeszcze nagłośnienie (TV gwarantuje jakość dźwięku na poziomie, czego nie można powiedzieć o projektorze, który przy tym generuje denerwujący szum). Projektor nie sprawdzi się w jasnych, mocno nasłonecznionych pomieszczeniach, a obraz przez niego wyświetlany cechuje niski kontrast i brak głębokiej czerni. Podsumowując, mniejsze i średnie przedsiębiorstwa wymagające jakości za rozsądną cenę powinny zdecydować się na zakup telewizora. Na co zwrócić uwagę podczas dokonywania wyboru? Kilka słów wyjaśnienia w poradniku poniżej.
User-friendly
Telewizor montujemy na uchwycie bądź stawiamy w dogodnym miejscu, podłączamy i gotowe. Bez dodatkowych kosztów, bez ekipy montażowej, jest gotowy do użycia praktycznie po wyjęciu z pudełka. Z komputerem łączymy go poprzez HDMI (dane można też dostarczyć wpinając USB do portu) i od razu możemy prezentować zapisane na dysku projekty szerszemu gronu odbiorców. Prościej już chyba się nie da – wszystkie opcje i ustawienia są nam znane ze sprzętu posiadanego w domu, nie ma zagadkowych funkcji, skomplikowanej instalacji czy potrzeby przechodzenia samouczka. Za obsługę odpowiada standardowy pilot, nie trzeba dokupować cudownych wynalazków do zdalnego zarządzania prezentacją.
Wielkość ekranu
Co się tyczy wielkości ekranu, każdy powinien dobierać ją indywidualnie, mając na uwadze ilość potencjalnych odbiorców, która się przed nim zgromadzi, oraz wielkość pomieszczenia, w którym stanie urządzenie. 75 cali, które zajmuje całą ścianę niewielkiego biura, może wyglądać śmiesznie, nie jest też koniecznie, jeśli zamierzamy wyświetlać np. projekty architektoniczne dla widowni złożonej max. z 2-3 klientów. Warto zacząć poszukiwania od modeli 48-calowych wzwyż (i nie przekraczać 70, chyba że rzeczywiście istnieje potrzeba zastąpienia ekranu projektora równoważnym sprzętem), pamiętając przy tym, by rozglądać się za rozdzielczością co najmniej Full HD, a najlepiej 4K, jeśli w naszej pracy istotne są bogate graficznie projekty z dużą ilością detali.
…i co jeszcze?
W ostatnim czasie rynek podbijają efektownie wyglądające telewizory o zakrzywionym ekranie (curved TV). Wiele osób pokusi się na taki designerski wybór sądząc, że wywrze tym samym pozytywne wrażenie na kontrahentach i klientach. Niestety, oprócz zawyżonej ceny, typowej dla wszystkich nowinek technologicznych, zakrzywione ekrany mają jeszcze jedną poważną wadę, która dyskwalifikuje je jako urządzenia przeznaczone do współpracy z szerszym gronem odbiorców. Osoby obserwujące obraz z boku będą go widzieć zniekształconego i niewyraźnie, właśnie z powodu efektownej krzywizny produktu. Inaczej jest w przypadku standardowych telewizorów, na które możemy spoglądać z dowolnej pozycji, nawet pod kątem, i wciąż widzieć wszystko wyraźnie.
Wyświetlacze OLED pod względem żywotności nadal jeszcze przegrywają ze starymi, dobrymi LCD, jeśli więc zależy nam na trwałości (a bez wątpienia tak jest), warto zdecydować się na ten drugi. Matryca 120 Hz zagwarantuje płynność odwzorowania ruchu, a wyświetlacz IPS typu wyrazistość i głębię kolorów.
Ranking 5 najlepszych telewizorów do firmy