Najlepsze gadżety dla ucznia
Nie oszukujmy się, dla wielu z nas szkoła to ciężki okres. Zajęcia przez 5 dni w tygodniu, krótka przerwa co 45 minut i w wyniku kompensowania wiedzy, noszenie przez pół dnia tony książek. Jak ułatwić swoim pociechom naukę, a przede wszystkim życie szkolne?
Obecnie istnieje całe mnóstwo różnego rodzaju szkolnych gadżetów usprawniających procesy zdobywania wiedzy. Jak wybrać te najtrafniejsze, a przede wszystkim pożyteczne? Postaraliśmy się dobrać 5 najważniejszych elektronicznych gadżetów dla ucznia, które zdecydowanie umilą szkolne czasy i usprawnią edukację.
Laptop
Nie od dziś wiadomo, że komputer osobisty jest najważniejszym urządzeniem dla niemal każdego ucznia, studenta i również coraz częściej osoby pracującej. Oferuje dostęp do nieograniczonych zasobów internetu oraz potrzebnej w edukacji wiedzy. Po co chodzić do szkolnej biblioteki, kiedy ma się w domu dostęp do informacji i literatury z całego świata?
Rynek komputerów przenośnych jest ogromny, dlatego wybór nie powinien być trudny. W internecie istnieje wiele poradników, artykułów i zestawień, które pomogą wybrać sprzęt dopasowany do osobistych preferencji i zasobności portfela.
Jeżeli zależy nam zarówno na edukacji, jak i rozrywce, warto postawić na sprzęt multimedialny. Oczekując od komputera, że uciągnie nowsze gry, wybierzmy laptop gamingowy. Natomiast jeżeli komputer służyć będzie jedynie do przeglądania internetu oraz nauki, najlepszym rozwiązaniem będą netbooki. Ich niewątpliwą przewagą nad laptopami jest dłuższy czas pracy na baterii oraz mniejsze rozmiary i waga.
Tablet
Tablet może być ciekawym zamiennikiem laptopa. Używa się go w trochę inny sposób, jednak funkcjonalność tabletu często dorównuje funkcjonalności przenośnego komputera PC. Najważniejszą przewagą tabletu nad laptopem są rozmiary, które niekiedy są nawet 3 razy mniejsze, a dodatkowe miejsce w plecaku zawsze się przyda.
Tablet dla ucznia powinien posiadać przede wszystkim dobry wyświetlacz, który zminimalizuje nadwyrężanie wzroku. Warto postawić na technologię IPS lub AMOLED, które będą wyświetlać treści wyraźne, ostre, z odpowiednim odwzorowaniem kolorów i szerokimi kątami widzenia.
Kolejną ważną cechą tabletu jest posiadanie odpowiedniej łączności i zaplecza komunikacyjnego. Najczęściej tablet służy do wygodnego surfowania po sieci, więc obecność nowego standardu Wi-Fi jest obowiązkowa. Poza tym dobrze byłoby, gdyby uczniowski tablet posiadał również łączność LTE i 3G, które pozwolą na przeglądanie internetu w przypadku braku dostępności do sieci Wi-Fi.
Tablet powinien być również wytrzymały i wykonany z odpowiedniej jakości materiałów. Im młodszy użytkownik, tym ryzyko uszkodzenia tabletu wzrasta. Poza tym tablet jest urządzeniem mobilnym, które ciągle jest w ruchu, w związku z tym warto postawić na wytrzymałą obudowę i chroniony ekran. Dobrym rozwiązaniem są specjalne obudowy, pokrowce lub etui, minimalizujące ryzyko uszkodzeń mechanicznych.
Drukarka
Szkolne czasy bez drukarki to utrapienie, a to ze względu na częstotliwość drukowania projektów, materiałów lub referatów, których w szkołach ciągle przybywa. Warto zastanowić się nad urządzeniem wielofunkcyjnym, które poza standardowym drukowaniem może również skanować i kserować materiały.
Legendarny dylemat związany z wyborem laserowej lub atramentowej drukarki powoli odchodzi do lamusa. Wszystko za sprawą ujednolicania się parametrów oraz cen obydwu rodzajów drukarek. Nie oznacza to jednak, że wybór powinien być podyktowany ślepym trafem.
Drukarki atramentowe lepiej sprawdzają się w przypadku rzadkich, czarno-białych wydruków dokumentów tekstowych. Atramentówki przewyższają drukarki laserowe w jakości drukowanych zdjęć, co może być szczególnie przydatne w projektach w młodszych klasach. Koszt zakupu drukarki atramentowej drukującej w kolorze jest o wiele mniejszy niż w przypadku kolorowej drukarki laserowej, jednak koszty eksploatacyjne są nieznacznie wyższe, a tusze i tonery wymagają częstszych wymian.
Drukarki laserowe lepiej sprawdzają się przy druku większej ilości stron czarno-białego tekstu. Poza tym zwykłe, monochromatyczne drukarki laserowe są cichsze, tańsze w eksploatacji i nieznacznie szybsze niż drukarki atramentowe, dlatego są częściej wybierane przez studentów i starszych uczniów.
Dyktafon
Dyktafon jest jednym z bardziej niedocenianych urządzeń. Za jego pomocą w prosty sposób można ułatwić sobie rejestrowanie wykładów, lekcji języków obcych, osobistych notatek, a także może być przydatny tam, gdzie nie możemy zabrać ze sobą materiałów na klasówkę lub egzamin.
Głównymi parametrami dyktafonu są oczywiście format i jakość nagrywanych plików dźwiękowych. Najczęściej średniej klasy dyktafony nagrywają pliki w formacie MP3 czy nieznacznie lepszym WMA. Wysokiej klasy dyktafony zapisują nagrania w formacie WAVE, który odznacza się najlepszą jakością, ale również zajmuje o wiele więcej pamięci.
Pamięć jest kolejnym ważnym czynnikiem. Poza dużą ilością pamięci wewnętrznej, warto wybrać dyktafon, który będzie posiadał port na karty microSD, która pozwoli na nagranie większej ilości nagrań, a także na prosty transfer na inne urządzenia. Standardem na rynku są dyktafony oferujące 1-6 GB pamięci wewnętrznej.
Dyktafon do typowo szkolnych celów powinien być wyposażony w mikrofon monofoniczny, który będzie w stanie wyłapać dźwięk z odległości nawet 12 metrów. Lepszą jakość rejestrowania mowy zapewniają mikrofony stereofoniczne, jednak znacznie podwyższają koszta całego dyktafonu.
Czytnik e-booków
Co jeśli zastąpić cała stertę książek jednym małym urządzeniem? Czytnik e-booków pozwoli na komfortowe czytanie, podkreślanie, dodawanie zakładek, cytatów i odnośników, a ilość książek, które możemy do niego upchnąć, często przewyższa zbiory niejednej biblioteki.
Komfort czytania zapewnia ekran typu e-ink, który jest wierną imitacją normalnego papieru. Nie męczy wzroku, a wyświetlacz pobiera energię jedynie przy zmianie wyświetlanego obrazu. Baterie w czytnikach e-booków wytrzymują ponad miesiąc, dzięki czemu nie ma strachu, że rozładuje się w najmniej odpowiednim momencie.
Czytniki e-booków pozwalają również na drastyczne zmniejszenie ilości drukowanych materiałów, ponieważ wszystkie dokumenty można wgrać bezpośrednio na czytnik. Ceny dobrej klasy czytników oscylują w granicach 300 złotych, co zdecydowanie nie jest dużym wydatkiem, szczególnie przy tak rozbudowanej funkcjonalności urządzenia.