BSOD – jak walczyć z Niebieskim Ekranem Śmierci?
Niech podniesie rękę ten, kto nigdy nie spotkał się z BSOD’em. Czekaj, czekaj… z czym? Blue Screen of Death tzw. Niebieskim ekranem śmierci mówiącym o zaistniałym problemie w naszym komputerze. Maciek w najnowszym materiale postara się Wam w prosty sposób wytłumaczyć czym jest BSOD i jak z nim walczyć. Pamiętajcie! Nie daje on Wam ryby, a jedynie wędkę 😉
Niebieski ekran śmierci jest dla użytkownika komputera podobnie przykrym doświadczeniem jak pojawiająca się u kierowcy samochodu ikona check engine – do głowy przychodzą najczarniejsze scenariusze, bo przyczyn zarówno jednej, jak i drugiej sytuacji, może być bardzo wiele. Na początku jednak warto spróbować dotrzeć do źródła problemu – nie jest to takie skomplikowane, jak niektórym może się wydawać. Sami popatrzcie 😉
Blue Screen of Dead jest wyjątkowo nieprzyjemny zwłaszcza wtedy, gdy pojawia się w czasie odtwarzania w systemie jakiegoś dźwięku – zwykle dźwięk ten ulega zapętleniu i odtwarzany jest ciągle do momentu ponownego uruchomienia komputera.
Przyczyną wystąpienia niebieskiego ekranu może być zarówno system, jak i któryś z podzespołów komputerowych. W momencie pojawienia się blue screena tworzy się automatycznie plik zrzutu pamięci o rozszerzeniu .dmp, domyślnie zapisywany w katalogu C:\Windows\Minidump. W pliku tym znajdziemy odpowiedź, co jest przyczyną naszego niebieskiego ekranu.
By otworzyć plik potrzebny nam będzie darmowy program BlueScreenView. Pobieramy, instalujemy i uruchamiamy go – z głównego okna wybieramy pierwszą ikonę z lewej, czyli „Opcje zaawansowane” i klikamy „Ok”. Program automatycznie pobiera plik .dmp z naszego komputera i samodzielnie go analizuje, dostarczając nam następujących informacji:
-
Dump File – nazwa pliku zrzutu
-
Crash Time – data i godzina wystąpienia krytycznego błędu
-
Bug Check String – nazwa błędu
-
Bug Check Code – kod błędu
-
Parameter 1 – Parameter 4 – dodatkowe parametry błędu
-
Caused by Driver – plik, który prawdopodobnie spowodował błąd
-
Caused by Address – adres pamięci, w którym wystąpił błąd
-
File Description – opis pliku, który spowodował błąd
-
File Version – wersja pliku
W tym momencie najważniejszy dla nas jest kod błędu. Mając zapisany ten kod, wchodzimy na stronę pomocy technicznej Microsoftu i wpisujemy go w pole wyszukiwarki. W efekcie otrzymamy listę tematów, w których możemy otrzymać informację pomocną do rozwiązania problemu związanego z występującym u nas błędem.
Pamiętajcie jednak, że nie daję Wam ryby – ale wędkę. Ten film jest wskazówką, która pomoże Wam w przyszłości poradzić sobie z rozwiązaniem problemu Blue Screena. Tak więc nie miejscie mi za złe, że nie rozwiązałem tego lub tamtego konkretnego problemu- ponieważ przyczyn BsoDa może być naprawdę wiele.
Sprawdź ofertę na: Laptopy